Victorie dramatică în derbiul revelaţiilor

11 Performanta-Ighiu-CNS-Cetate-Deva35Ciprian Marinuţ

CNS „Cetate” Deva este laureata primei jumătăţi a sezonului de primăvară în seria a IV-a a Ligii a III-a, după ce a câştigat cu 2-1, printr-un gol marcat în prelungiri, şi derbiul revelaţiilor returului, cu Performanţa Ighiu, ocupanta locului trei. A patra victorie consecutivă a trupei antrenate de Marius Sîrbu s-a conturat greu, după 0-1 la pauză şi o repriză secundă cu două penaltiuri şi trei eliminări.

Un gol anulat şi unul validat
Confruntarea celor două echipe neînvinse în retur a început cu un foc de paie ofensiv al gazdelor, în primele minute, şi a continuat sub controlul oaspeţilor până la pauză. Lintaru şi Vajda au încercat poarta cu şuturi de la distanţă, iar Pribac a reuşit chiar să marcheze, dar golul a fost anulat corect pentru ofsaid. Cam din minutul 15, Performanţa şi-a arătat colţii, iar golgheterul Romică David a fost pericolul numărul unu la poarta gazdelor. După mai multe ocazii ratate, trupa din judeţul Alba a deschis scorul în minutul 43 prin Romică David, care a pătruns în careu după o pasă pe culoar a lui Ovidiu Turuş şi l-a învins pe Raţ cu un şut plasat, la colţul lung, 0-1, la pauză.

Au luptat până la capăt
Cu un moral bun şi o mentalitate schimbată în bine de rezultatele din acest retur, CNS „Cetate” a trecut uşor de încasarea golului şi a jucat cu determinare şi suflet până la finalul meciului. Prima şansă le-a surâs devenilor în minutul 58, când arbitrul Iulian Mihai (Rm. Vâlcea) a indicat punctul cu var, după ce  Grunţă a fost faultat de Bodea în careu. Făgărăşanu a transformat penaltiul şi tabela indica un 1-1 care arăta că orice este posibil. CNS „Cetate” a fost mai insistentă în atac, dar nu a reuşit să marcheze până în prelungiri, după ce în ultimele minute partida a dat în clocot. Suciu de la CNS „Cetate” a încasat două galbene în decurs de un minut şi a fost eliminat în minutul 81, însă echilibrul numeric s-a restabilit după ce şi Fetiţa de la oaspeţi a văzut cartonaşul roşu, trei minute mai târziu. Se părea că nici una dintre echipe nu mai are resurse de a învinge, dar în prelungiri, Boloş a obţinut un nou penalti într-un duel cu Cornea care a fost eliminat. Mintaş a transformat cu un şut sub bară şi CNS Cetate Deva a bifat al patrulea succes consecutiv şi a semnat  întâiul eşec al formaţiei conduse de Adorian Himcinschi în 2016, după patru victorii consecutive şi o serie de 10 meciuri fără înfrângere. „După aspectul jocului, rezultatul echitabil era egal. Am făcut o repriză bună, am controlat ostilităţile, iar în actul secund am suferit, a fost o presiune pe noi şi am cedat. Nu am ce comenta arbitrajul, cele două penaltiuri au fost acordate firesc. E greu de digerat acest eşec, în asemenea condiţii, în prelungiri, dar asta este… Am pierdut după atâtea luni, dar sper ca acest rezultat să ne aducă cu picioarele pe pământ”, a declarat antrenorul Adorian Himcinschi, pentru www.ziarulunirea.ro
CNS „Cetate”: Raţ – Kelemen, Mintaş, Dosan, Doboş (90+4 Ungureanu) – Boldea (cpt), Vajda – Grunţă, Pribac (86 Boloş), Făgărăşanu (64 Şaucă) – Lintaru (64 Suciu). Antrenor: Marius Sîrbu.