Victorie cu ajutorul publicului

Echipa ştiinţa Petroşani a câştigat în mod dramatic, cu scorul de 20-19, meciul cu RCM Galaţi din play-off-ul Diviziei Naţionale, deşi a fost condusă în două rânduri. „Studenţii” s-au mobilizat extraordinar ca răspuns la atmosfera frumoasă din tribune, unde s-au aflat numeroşi suporteri în frunte cu edilul din Petroşani,  Tiberiu Iacob Ridzi. Meciul a început cu atacurile gălăţenilor, iar Budăian a reuşit un eseu care a fost transformat de Cosmiuc şi scorul era 0-7. Avantajul oaspeţilor a durat doar  zece minute, pentru ca Ivan a replicat cu un eseu şi Tandea a reuşit transformarea adiţională, restabilind egalitatea (7-7). „Studenţii” şi-au continuat ofensiva, iar Tandea a adus-o pe ştiinţa  pentru prima dată în avantaj (10-7), dintr-o lovitură de pedeapsă. RCM Galaţi a fost mai puternică în debutul reprizei secunde, iar eseul semnat de S. Popa a fost urmat de reuşita lui Dănăilă, astfel că, în minutul 58, oaspeţii s-au desprins la 19-10. Încurajaţi de public, „studenţii” au renăscut pe final şi au reuşit întoarcă rezultatul în mod dramatic. O lovitură de pedeapsă concretizată de Tandea a dat semnalul revenirii ştiinţei (scor 13-19), iar cu cinci minute înainte de final, eseul lui Zaharescu, transformat de Tandea a asigurat victoria la limită, scor 20-19. În următoarea etapă din play-off, a 4-a, ştiinţa va avea o deplasare de foc pe terenul liderei, CS Năvodari.