Victoria pe teren propriu, o „Fata Morgana” pentru CNS Cetate Deva

Trupa din reşedinţa judeţului nu a reuşit să obţină mult doritul succes pe teren propriu nici după a treia partidă jucată în acest campionat în propriul fief. Echipa pregătită de Sorin Cornea a remizat, scor 1-1, în faţa nou promovatei Şoimii Lipova, oaspeţii ratând un penalti în ultimul minut al prelungirilor.

Un arbitru cu capul în nori
Cu o situaţie deloc bună în clasament şi fără victorie de patru etape, alb-albaştrii au sperat că în duelul cu Şoimii Lipova vor „sparge gheaţa” în faţa propriilor suporteri. Din păcate, jocul nu a mers nici de această dată iar în plus, au dat şi peste o brigadă de arbitri care a luat decizii bizare în momente cheie ale partidei. Astfel, în minutul 15, în locul unui penalti la ciocnirea dintre Iliescu şi Romică David, centralul Lăstun a dictat fault în atac. Atacantul devenilor a fost în prim planul acţiunilor ofensive ale echipei sale, dar nu a găsit spaţiul porţii în două rânduri, la pasele lui Robert Cristian. În finalul reprizei, centralul vâlcean s-a dat din nou în spectacol dictând penalti la un duel în careu între portarul Apostol şi atacantul Lipovei, Trabalka, în care goalkeeperul amfitrionilor a lovit mingea. Decizia a fost schimbată în fault în atac, la intervenţia asistentului. Totuşi, oaspeţii au intrat în avantaj la cabine după ce Trabalka a primit o minge în partea stângă, a pătruns în careu şi a şutat sub bară de la 12 metri, profitând de indecizia lui Ionică.

Au marcat doar oaspeţii, dar scorul a fost egal
Gazdele au presat în partea secundă, dar ocaziile clare la poarta lui Iliescu au fost puţine. Lupu a avut şansa golului în minutul 56, însă a reluat puţin pe lângă poartă centrarea lui Kelemen. Trupa din Lipova a oferit emoţii la rândul ei, având în decurs de un minut două ocazii prin acelaşi Trabalka. Însă Apostol a respins şutul arădeanului în corner iar Boldea a salvat cu capul mingea trimisă de atacantul Şoimilor la centrarea lui Copil. Firan a fost şi el aproape de gol, trimiţând de la 16 metri puţin peste poartă dar egalarea a venit în urma unui autogol. La un atac prelungit al devenilor, Boldea a trimis lobat în careu iar Calvin şi Iliescu nu s-au înţeles, fundaşul Lipovei trimiţând cu capul, peste portar, în propria poartă. Golul le-a dat aripi devenilor, care au avut ocazia de a intra în avantaj în minutul 79. Firan a lovit însă tranversala dintr-o lovitură liberă de la 17 metri.

Apostol, eroul devenilor
Finalul a fost apoteotic, centralul vâlcean dictând penalti în al treilea minut de prelungire, la un duel în careu între Şoit şi Piţ. Apostol a devenit însă eroul partidei, parând şutul de la punctul cu var trimis de Filimon şi a salvat remiza pentru echipa sa.

CNS CETATE DEVA 1 (0)
Apostol – Kelemen, Ionică (49 Coteţ), Şoit, Doboş – Moţ (68 Staicu), Boldea – Costea (49 Firan), R. Cristian (cpt.), Scarlat (33 Lupu) – R. David. Antrenor: Sorin Cornea
ŞOIMII LIPOVA 1 (1)
Iliescu – Kocsis, Calvin, Bercu, Stoin – Piţ (cpt.), Copil (64 C. Vasile), S. Popa (84 Vasiu), Deta (64 Jichici) – Filimon, Trabalka (73 Vasinc). Antrenor: Flavius Sabău
Arbitrii: Mihai Lăstun (Rm. Vâlcea) – Marius Lazăr, Mircea Roşca (ambii din Bistriţa)
Au marcat: Calvin (74 – autogol) – Trabalka (43)