ACS Şirineasa rămâne liderul perfect

Gruparea care îşi dispută partidele de pe teren propriu la Petroşani şi-a continuat parcursul fără greşeală în campionat, obţinând a şasea victorie din tot atâtea posibile, 4-0 cu Millenium Giarmata. Trupa antrenată de Gabriel Mangalagiu nu a avut nici o problemă în duelul cu trupa din Timiş, pe lângă cele patru goluri ratând alte mari ocazii.

Patru goluri şi nenumărate ratări
După cele cinci succese consecutive precedente, ACS Şirineasa nu îşi putea permite să se încurce de Millenium Giarmata, una din codaşele seriei. Totuşi, trupei din Petroşani i-a trebuit 25 de minute să deschidă scorul, Ioniţă punctând după ce coechipierii săi rataseră câteva ocazii. Scorul pauzei a fost stabilit de Marian Anghelina, în minutul 35, iar gruparea antrenată de Gabriel Mangalagiu intra cu un avantaj liniştitor la pauză. În partea secundă, ocaziile la poarta oaspeţilor au continuat, dar alb-negrii au reuşit să şi înscrie de alte două ori, prin Ovidiu Vezan (74) şi Daniel Cocină (80), stabilind scorul final la 4-0, cea mai categorică victorie a sezonului. De altfel, ACS Şirineasa are doar victorii în partidele oficiale ale acestui sezon, opt la număr, dintre care şase în campionat şi două în Cupa României. Miercuri, 4 octombrie, de la ora 14.30, ACS Şirineasa va juca în turul al IV-lea al Cupei României, urmând să întâlnească divizionara secundă, CS Mioveni.

Clinciuri cu suporterii Jiului
Chiar dacă echipa merge ca un ceas elveţian, nu toate au fost roz la stadionul „Jiul”. Conducerea clubului adoptat de municipiul din sudul judeţului a creat tensiune între spectatori, punând lacăte pe principalele porţi de acces ale stadionului şi au deschis o singură intrare. „Ne-am certat şi noi cu oamenii de ordine pentru că nu e normal să închizi aproape toate porţile, lăsând liberă doar una. La alt meci ne-au interzis să stăm la tribuna a II-a deşi stadionul e domeniu public. Nicolae Sarcină ne-a promis că din vara viitoare, echipa se va numi Jiul. Până atunci vom susţine o singură echipă, Jiul Petroşani din Liga a IV-a”, a declarat un suporter al Jiului. Radu Polifronie, directorul clubului CSM Jiul Petroşani, i-a avertizat pe cei de la Şirineasa că decizia lor contravine cu indicaţiile ISU, care au avertizat că în caz de incendiu, intrările trebuie să fie deschise. (Ovidiu Mănăstire)