Un tenismen din Petroşani, învingător la Cupa Napoca

Tenismenul  Marius Andrei Brujan (foto), legitimat la clubul CSŞ Petroşani, a câştigat  turneul dotat cu Cupa Napoca, întrecere de categoria FRT 1, desfăşurată în Cluj. Tânărul sportiv de nouă ani a învins în toate cele trei partide jucate la categoria 10 ani băieţi, cedând un singur set.

L-a învins pe favoritul principal
Cap de serie numărul trei, Marius Andrei Brujan a trecut de optimile competiţiei de sub Feleac fără a juca, iar în sferturi l-a întâlnit pe Darius Babaioana (CSM Câmpia Turzii), pe care l-a învins cu scorul de 6-2; 6-0. În semifinale, sportivul de la CSŞ Petroşani a trecut de favoritul principal, Matei Todoran (CS Harnut Radu TC), scor 6-2; 6-4. În ultimul act, tenismenul hunedorean l-a învins pe Martin Funkenhauser (Sănătatea Tehnolemn Satu Mare), scor 1-6; 6-2; 6-1, adjudecându-şi competiţia.

Ştefan Stoica, în semifinale la categoria 12 ani
La turneul de la Cluj a participat şi un alt tenismen din judeţ, Ştefan Stoica (Alpa Deva), dar acesta s-a oprit în semifinalele categoriei 12 ani băieţi. Deveanul a început competiţia cu un succes în optimi, 6-1; 6-0 cu Radu Tampea (TC Sun Alba Iulia), continuând cu o altă victorie în sferturi, contra lui Călin Săplăcan (CS Marc Tenis Cluj), scor 6-1; 6-0. Drumul deveanului s-a oprit în semifinale, unde a fost înfrânt de viitorul învingător al competiţiei, Matei Gavrea (Tenis Club Cluj), scor 0-6; 0-6. (Ovidiu Mănăstire)