Un nou succes, fără glorie

Handbalistele de la Cetate Deva au câştigat meciul din deplasare cu HC Alba Sebeş, scor 24-16 (12-9), însă şi de această dată, jocul lor a fost haotic şi plin de greşeli. Sportivele conduse din teren de veterana Melinda Toth (foto) şi de pe margine de finanţatorul Marian Muntean, au suferit în primele 20 de minute de joc, fiind conduse cu 5-3 (min. 15) şi 6-5 (min. 20), şi au reuşit să preia conducerea abia pe finalul primei reprize: 7-9 (min. 25) şi 9-12 (min. 30). Echilibrul s-a mai menţinut doar în primele cinci minute după pauză, iar apoi, diferenţa de scor a început să crească în favoarea devencelor, Cetate câştigând la final cu 24-16. Succesul este unul care trebuie însă uitat şi nu sărbătorit, deoarece a venit doar pe fondul nivelului scăzut al echipei adverse, nu al unui handbal de calitate prestat de devence. Cu patru victorii în cinci etape, Cetate Deva a jucat, aseară, pe teren propriu împotriva Mureşului Târgu Mureş.