Un argint cu două feţe în ringul european

11 x 1 girleanuCiprian Marinuţ

Pugilistul Cosmin Gîrleanu (foto) (cat. 44-46 kg), legitimat la CSS Hunedoara, a obţinut medalia de argint, sâmbătă, la Campionatele Europene pentru juniori de la Lvov (Ucraina), fiind învins în finală (scor 0-3) de georgianul Sahil Alahverdovi. Dincolo de bucuria prezenţei pe podiumul continental, atât sportivul hunedorean, cât şi antrenorul său, Ilie Captari, au fost dezamăgiţi de decizia arbitrilor, considerând că aceasta este una nedreaptă.

Mai bun, dar declarat învins
Cosmin Gîrleanu (16 ani) a boxat cu talent şi curaj, dar a fost declarat învins în ultimul act al categoriei 44-46 kilograme, pentru că arbitrii l-au văzut învingător, la puncte, pe georgianul Sahil Alahverdovi. Antrenorul Ilie Captari e de părere că elevul său a fost defavorizat de arbitraj. „Cosmin a fost mai bun în ring, însă decizia arbitrilor fusese luată înainte, în culise”, a afirmat Ilie Captari, antrenorul lui Gîrleanu şi al Lotului Naţional de box juniori al României. Până în finală, Cosmin Gîrleanu obţinuse victorii categorice cu scorul de 3-0 în duelurile cu turcul Bayram Topal (optimi), englezul Lewis Coley (sferturile de finală) şi galezul James Probert (semifinale). Alţi doi pugilişti tricolori, Florin Gabriel Dinu (50 kg) şi Alberto Cristian Florin Biro (75 kg), au cucerit medaliile de argint la Campionatele Europene, după ce au pierdut finalele.

Premiaţi de sufletişti, ignoraţi de Federaţie
Ilie Captari, antrenorul lui Gîrleanu şi al Lotului Naţional de box juniori al României, a arătat într-o postare pe Facebook că i-a mobilizat pe sportivii tricolori cu premii în bani de la unii iubitori ai boxului şi s-a arătat nemulţumit de lipsa de interes a F.R. Box faţă de performanţele obţinute. „Trebuie să fiu cinstit şi să spun că nu puteam să-i mobilizez pe copii dacă nu aveam lângă mine nişte oameni de caracter, care au băgat mâna în buzunar şi au oferit premii în bani. Viorel Sima le va da sportivilor 100 de dolari pentru locul trei şi 100 de euro pentru calificarea în finală, iar Ioan Romaniuc, conducătorul delegaţiei României la Europene, le-a dat câte 50 de dolari. Din păcate, calificarea în finala Campionatului European de Box a celor trei boxeri români a fost trecută cu vederea de site-ul oficial al F.R. Box. Cum să afle lumea că existăm şi noi? ”, a notat Captari pe Facebook.
La competiţie s-au aliniat 220 de sportivi din 27 de ţări, România participând cu opt boxeri. Ucraina a obţinut cele mai multe titluri, patru, urmată de Anglia, cu două, Georgia, Danemarca, Turcia, Azerbaidjan, Irlanda, Belarus, Germania, câte unul. Ucraina a avut cei mai mulţi reprezentanţi în finale, şapte, urmată de Azerbaidjan (6), Irlanda (4), Turcia (4), România (3).