Trezirea din ceasul al 12-lea

FC Hunedoara şi-a spălat păcatele pentru multe din erorile comise de-a lungul turului, prin victoria surprinzătoare, scor 1-0, obţinută în ultima etapă pe terenul liderei, Bihorul Beiuş. Alb-albaştrii au intrat astfel în „careul de aşi” pe poziţia a patra şi şi-au asigurat dreptul la speranţă, în pauza de iarnă. Bihorenii au pierdut primul loc în dauna celor de la ACS Recaş.

Drept la ţintă
Trupa lui Aurel Şunda a învăţat să joace şi sub presiunea rezultatului. Conştienţi că doar o victorie în fieful liderei Bihorul Beiuş îi menţine în cursa pentru promovare, alb-albaştrii s-au dat de „mai multe ori peste cap” pentru obţinerea celor trei puncte puse în joc. Planul perfect gândit de Aurel Şunda şi eforturile jucătorilor au fost răsplătite cu o victorie „de şase puncte”, iar gruparea hunedoreană rămâne în cursa pentru primul loc.

Un portar bun şi-un gol de senzaţie
Meciul a început perfect pentru hunedoreni. Lucian Todea (12) a deschis scorul cu un lob de la 25 de metri, care l-a surprins ieşit pe portarul gazdelor, Odobasian, care era şi căpitanul echipei, 0-1. Bihorul Beiuş a dominat apoi jocul, însă ofensiva liderei a fost anihilată aproape perfect de defensiva pragmatică, elastică şi excelent aşezată a hunedorenilor. Prin urmare, primul şut pe poarta hunedoreană a fost expediat abia în minutul 40 de Silaghi, dar apărătorul buturilor hunedorene, A. Ilie, a fost la post. Gazdele au avut o ocazie imensă de a egala, imediat după pauză, însă portarul hunedorean a avut un reflex salvator şi a respins lovitura de cap a lui Vanca (47). Duelul dintre A. Ilie şi Vanca s-a reeditat şi în minutul 80 şi a fost câştigat din nou de portarul hunedorean, care a parat ca la hochei, cu picioarele. Finalul a fost fierbinte, fiind marcat de o încăierare generală provocată de un fault asupra lui Cuciula (min. 81), însă arbitrul a fost blând şi a dictat doar două cartonaşe galbene. FC Hunedoara îşi putea majora avantajul în prelungiri, când a avut un contraatac cinci contra unu, însă alb-albaştrii au bâlbâit mingea în faţa porţii adverse.

Dreptul la speranţă
Succesul din acest ultim meci al turului a dus echipa hunedoreană pe locul patru, la şase puncte de noua lideră, ACS Recaş. Cu punctele şi moralul dobândite în acest meci, alb-albaştrii vor avea o pauză de iarnă a speranţelor. Rămâne ca antrenorul Aurel Şunda să remanieze şi completeze lotul de jucători aşa cum îşi doreşte şi să conducă o pregătire de iarnă care să le asigure hunedorenilor un parcurs câştigător în retur.

Bihorul Beiuş – FC Hunedoara 0-1 (0-1)
A marcat: L. Todea (12’)
Bihorul Beiuş: Odobasian (cpt.) – Silaghi, Tăuţ, Mureşan, Paşcalău – Vanca, Bode, Costea, Ţârlea – Grozoni (Şerb 76’), Ţurcanu (Trip 46’). Antrenor: Adrian Anca.
FC Hunedoara: A. Ilie – Nicolau, Cuciula, Kelemen – Păcurar, Dimcea, Todea (Popesc 86’), Muntean, Trăşcan – Şandru (Moroşan 95’), Şandor (cpt. – Negru 91’). Antrenor: Aurel Şunda.
Arbitru:  Răzvan Cadar. Asistenţi: Mihai Jivan şi Casian Băla – toţi din Arad.

One thought on “Trezirea din ceasul al 12-lea

• Ciprian Marinut, te rog da rezultatul Jiului Petrosani ,din ultima etapa seria 5-LIGA III.Poti sa adaugi si un comentariu frumos mai ales dupa victoria obtinuta de Jiul!Nu-i frumos sa amintesti numai de FC Hunedoara si de CFR Simeria!si Jiul reprezinta judetul si e aproape de podium.Oricum nu locul 2 si 3 conteaza ci doar locul 1 care va merge la baraj.De altfel fa te rog clasamentul turului ptr ambele ligi (divizia B si Divizia C).Merci!