Trei medalii naţionale pentru Clubul Sportiv Nautic Hunedoara

3-kaiak-canoe-4-octombrie-pagina-11Ovidiu Mănăstire

Sportivul Ruslan Sobar, legitimat la Clubul Sportiv Nautic Hunedoata, a urcat de trei ori pe podium la Cupa României şi Campionatul Naţional de maraton, la kaiak-canoe pentru juniori, competiţii desfăşurate în finalul săptămânii trecute la Bascov. Elevul lui Gavrilă Drăgoi a obţinut două medalii de argint la Cupa României şi una de aur la Campionatul Naţional, în probele de canoe 1.

Astfel, în proba de canoe 1, pe distanţa de 200 de metri, sportivul hunedorean a terminat pe locul 2, cu timpul de 47 de secunde şi 703 miimi, fiind depăşit de Marius Milu (CSŞ Orşova), acesta încheind cursa în 46 de secunde şi 456 de miimi. La canoe 1, pe distanţa de 1000 de metri, Sobar a încheiat cursa tot pe poziţia a doua, cu timpul de 4 minute, 32 de secunde şi 110 miimi, fiind devansat de Ionuţ Peleu (CSM Piteşti), cu timpul de 4 minute, 27 de secunde şi 688 de miimi.
În cadrul campionatului naţional de maraton, Ruslan Sobar a terminat pe prima poziţie la canoe 1, pe distanţa de 11.000 de metri, cu timpul de 58 de minute, 34 de secunde şi 281 de miimi. „Sunt foarte mulţumit de rezultatele obţinute, ne-am propus poziţii pe podium şi le-am reuşit. Ruslan este un sportiv de perspectivă, iar anul viitor va participa la Campionatul Mondial Under 23, care va avea loc tot la Bascov, fiind selecţionat în lotul României”, a declarat Gavrilă Drăgoi, antrenor la Clubul Sportiv Nautic Hunedoara.