Trei campioni, mulţi câştigători

Daniel Bota (Deva), Lucian Ioniţă (Brad) şi Alin lazăr (Deva) s-au impus în cele trei finale ale turneului de tenis amatori din circuitul naţional BCR Tenis Partener, desfăşurat la Deva, la finalul săptămânii, însă toţi concurenţii au câştigat sănătate şi experienţă prin simpla participare.

Finală încinsă

Competiţia, organizată şi găzduită de Clubul Alpa Deva, s-a desfăşurat pe trei nivele de joc, la categoriile 6 (începători), 7 (mediu) şi 8 (avansaţi), şi a aliniat la start peste 50 de tenismeni amatori din Deva, Hunedoara, Petroşani, Brad şi Timişoara. Dintre cei 16 participanţi înscrişi pe tablou la nivelul 6, cel mai bun s-a dovedit a fi deveanul Daniel Bota. El l-a învins în finală pe Horia Buşoi (Hunedoara), iar pe locurile trei s-au clasat Voicu Rinder şi Cristina Podaru, ambii din Deva. La nivelul 7, lupta a fost mai aprigă, întrucât pe tablou s-au aflat 32 de participanţi. Finala s-a disputat între Lucian Ioniţă (Brad) şi Doru Gaita (Hunedoara) şi a reprezentat cel mai echilibrat şi spectaculos joc al turneului. Ioniţă s-a impus cu scorul de 6-4, 1-6, 6-3, însă şi Gaita a făcut o figură frumoasă. La categoria 8, cea a avansaţilor, s-a impus deveanul Alin Lazăr, fost jucător, actual antrenor şi organizator al turneului, care a dispus în finală de Cosmin Paşca (Hunedoara) cu 6-1, 6-2. Pe locul trei s-au situat Liviu Braşoveanu (Deva) şi Adrian Mutrescu (Timişoara). Cel mai tânăr participant a fost Călin Kovacs (Deva, 13 ani, eliminat în turul I), iar cel mai vârstnic a fost Ion Sonea din Deva, în vârstă de 61 de ani.