Tezaur de medalii din pista seacă

Ciprian Marinuţ11 x 1 sarah scurtu

Atletele de la CSS Hunedoara au transformat talentul în miracol la Campionatul Naţional rezervat copiilor I, II şi III, care s-a desfăşurat alaltăieri şi ieri, la Bucureşti. Anamaria Bolohan, Sarah Scurtu (foto), Petrina Pivniceru şi Andrada Gheaţă au cucerit cinci titluri de campioane ale României, sfidând condiţiile de pregătire de la Hunedoara, care sunt nule comparativ cu ale altor cluburi.
De cinci ori aur
Sportivele hunedorene antrenate de Florin Bucur, Marieta Ilcu Răileanu şi Cosmin Amzuleanu s-au autodepăşit şi au obţinut performanţe excelente, cucerind cinci medalii de aur. Luni, în prima zi a competiţiei, cele mai bune rezultate le-au obţinut Sarah Scurtu şi Anamaria Bolohan, care au concurat la categoria copii I (născuţi 2002-2003). Sarah Scurtu s-a impus în proba vitezistelor, după ce a terminat cursa de 80 de metri cu timpul de 10.66. Departajarea s-a făcut la fotografie, întrucât şi ocupanta locului secund Alexia Dancea (CSM Piteşti) a fost cronometrată tot cu timpul de 10.66. Pe locul trei s-a situat Maria Mihalache (Olimpia Bucureşti) cu 10.75. A doua medalie de aur a zilei a obţinut-o Anamaria Bolohan în proba de 1.000 de metri marş. Sportiva de la CSS Hunedoara a încheiat cursa cu timpul de 4:56.61 şi a avut un avans confortabil faţă de următoarele clasate: Cătălina Munteanu (LPS Botoşani) – 5:02.76 şi Ana Maria Hanganu (CSM Oneşti) – cu 5:04.75. În aceeaşi probă, Iulia Ciobanu de la CSS Hunedoara s-a clasat pe locul patru, cu timpul de 5:12.59.  Ieri, în cadrul întrecerilor de categoria copii II (născuţi 2004-2005), Petrina Pivniceru şi Andrada Gheaţă au cucerit trei medalii de aur. Petrina Pivniceru a dominat probele de viteză, obţinând titluri de campioană naţională în cursele de 60 de metri şi 150 de metri. Petrina a oprit cronometrul probei de 60 de metri la 8.39 şi a fost urmată în clasament de Alexia Himceac (Atletic Club Iacris) – 8.60 şi Rebeca Ciocan (Dunărea Galaţi) – 8.75. La 150 de metri, Petrina a avut un avans confortabil, întrucât a câştigat cursa cu timpul de 20.76 şi a fost urmată în clasament de Alexia Himceac (Atletic Club Iacris) – 21.26 şi Irina Rimboi (CSM Braşov) cu 21.69. În fine, în complexa probă de triatlon (60 de metri, lungime şi 600 de metri), Andrada Gheaţă a obţinut medalia de aur cu 1609 puncte, fiind urmată în clasament de Margareta Brecica (CSS Caransebeş) – 1359 puncte şi Denisa Stratula (LPS Botoşani) – 1307 puncte.
Miracol sportiv
Antrenorul Florin Bucur consideră că performanţele reuşite de sportivele de la CSS Hunedoara la această competiţie reprezintă un adevărat miracol. „La condiţiile nule şi la pista inexistentă de la CSS Hunedoara, să cucereşti cinci medalii de aur la un campionat naţional reprezintă adevărate minuni. Sper ca aceste fete să continue pe drumul performanţei şi să obţină noi succese la competiţiile viitoare”, a punctat Florin Bucur.
La aceeaşi competiţie, reprezentanţii CNS „Cetate” Deva au obţinut o singură medalie şi un loc patru. Georgiana Tinu a cucerit argintul, la copii II, în proba de săritura în lungime cu performanţa de 5,18 metri, iar Maria Pantea a ocupat locul patru la copii II, tot la săritura în lungime cu un salt de 4,32 metri, la egalitate cu sportiva de pe locul trei.