Start cu două medalii la C.N. Nataţie

Ciprian Marinuţ11 x 2 alex badeata

Alexandru Bădeaţă (foto) şi Andra Mălina, de la Clubul Sportiv Şcolar Hunedoara, au cucerit două medalii în prima zi a Campionatelor Naţionale de Nataţie de seniori, tineret şi juniori ce au început ieri la Bacău.
Un argint la seniori şi un bronz la tineret
Cel mai valoros înotător al momentului de la clubul de pe Cerna, Alexandru Bădeaţă, a confirmat că este printre cei mai buni din România în proba de 400 de metri mixt, considerată un fel de „maraton” al înotului. Sportivul de 19 ani antrenat de Anca Băjan a obţinut medalia de argint în competiţia seniorilor, cu timpul de 4:41:52, performanţă pentru care a obţinut 649 puncte pe tabloul FINA al Federaţiei Internaţionale de Nataţie. Hunedoreanul a fost devansat de Bogdan Fodor (20 de ani), de la Steaua cu 4:36:76 şi a fost urmat în clasament de Bogdan Mihai Petre de la Clubul Sportiv şcolar Ploieşti, care a fost cronometrat cu 4:49:17. A doua medalie a zilei pentru CSS Hunedoara a fost obţinută de Andra Teodora Mălina în proba de 100 de metri fluture, la categoria tineret. Sportiva antrenată de Anca Băjan şi Dan Ardelean s-a clasat pe locul trei în cursă cu timpul de 1:10:72, fiind devansată de Bianca Ivacson de la SCM Bacău, cu timpul de 01:08:48,  şi de Andreea Augustinov de la Clubul Sportiv Şcolar Reşiţa cu timpul de 01:10:37. CSS Hunedoara este reprezentată la competiţie de sportivii Viviana Ilucă, Adelina Buzdugan, Kincso Nagy, Andra Mălina Teodora, Raul Bădărău, Andrei Păduraru, Norbert Maer, Alexandru Bădeaţă şi Adrian Sava, pregătiţi de Anca Băjan şi Dan Ardelean. Întrecerea a demarat ieri şi se va încheia duminică.