Se asfaltează fără miză electorală? Da, la Cerbăl!
Magdalena Șerban
Cu toate că edilul-șef din Cerbăl nu are contracandidat pentru postul de primar al comunei, la alegerile din 9 iunie, nu face rabat de la îndatoririle sale administrative.
Asta, chiar dacă e campanie electorală, iar pe ultima sută de metri, toată lumea a devenit harnică și s-a apucat de asfaltat. Încă de ceva timp, el a făcut tot posibilul ca proiectul ce prevede modernizarea infrastructurii pe mai multe drumuri de interes local, în baza unei finanțări în valoare de 4 milioane de lei, câștigată prin Programul Național de Investiții ”Anghel Saligny”, să ajungă cât mai repede în teren. Acum, lucrările sunt în plină desfășurare.
În fond, e o normalitate
„Primar ești în fiecare zi, nu doar la patru ani. Pe mine nu mă interesează că suntem în perioada în care se promite, eu îmi văd de treabă și vreau să finalizez cu bine lucrările și programele investiționale începute. După ce vom implementa acest proiect obținut prin Anghel Saligny, deci din fonduri nerambursabile, vom putea sta liniștiți în ce privește drumurile, care la nivel de comună vor fi asfaltate. Sunt de pământ, la ora actuală, iar dacă nu ne dădeam silința să corectăm acest aspect, nu era de mirare că nu ne puteam dezvolta pe mai departe. Când nu ai legături bune cu localitățile din jur și cu orașul cel mai apropiat, nici vizitatori nu ai și nici lumea nu se bucură de confort. Ținutul Pădurenilor deține un potențial foarte mare, un patrimoniu ce trebuie promovat, așa că e primordial să creăm toate premisele. Din bugetul local e imposibil să materializăm lucrări de anvergură. Accesăm orice finanțare se ivește și ne încadrăm”, a transmis Mircea Claudiu Costa (foto), primarul din Cerbăl.