Programul Turneului  final al EURO 2020

9 iunie 2021 | Adauga un comentariu | Publicat in: Sport

Turneul final al EURO 2020 la fotbal, care va fi găzduit de 11 oraşe din Europa, printre care şi Bucureşti, va debuta mâine, 11 iunie şi se va încheia pe 11 iulie.

Meciul de deschidere va fi cel dintre Italia şi Turcia care se va disputa pe Stadio Olimpico din Roma iar finala va avea loc la Londra, pe Wembley.

 

Componența grupelor este următoarea:

Grupa A (se joacă la Roma şi Baku): Turcia, Italia, Ţara Galilor, Elveţia;

Grupa B (Copenhaga şi Sankt Petersburg): Danemarca, Finlanda, Belgia, Rusia;

Grupa C (Amsterdam şi Bucureşti): Olanda, Ucraina, Austria, Macedonia de Nord;

Grupa D (Londra şi Glasgow): Anglia, Croaţia, Scoţia, Cehia;

Grupa E (Sevilla şi Sankt Petersburg): Spania, Suedia, Polonia, Slovacia;

Grupa F (Munchen şi Budapesta): Ungaria, Portugalia, Franţa, Germania.

 

Programul turneului final (ora României):

Vineri 11 iunie:

Turcia – Italia (22:00, Roma, Grupa A)

 

Sâmbătă 12 iunie:

Ţara Galilor – Elveţia (16:00, Baku, Grupa A)

Danemarca – Finlanda (19:00, Copenhaga, Grupa B)

Belgia – Rusia (22:00, St Petersburg, Grupa B)

 

Duminică 13 iunie:

Anglia – Croaţia (16:00, Londra, Grupa D)

Austria – Macedonia de Nord (19:00, Bucureşti, Grupa C)

Olanda – Ucraina (22:00, Amsterdam, Grupa C).

 

Luni 14 iunie:

Scoţia – Cehia (16:00, Glasgow, Grupa D)

Polonia – Slovacia (19:00, St Petersburg, Grupa E)

Spania – Suedia (22:00, Sevilla, Grupa E)

 

Marţi 15 iunie:

Ungaria – Portugalia (19:00, Budapesta, Grupa F)

Franţa – Germania (22:00, Munchen, Grupa F)

 

Miercuri 16 iunie:

Finlanda – Rusia (16:00, St Petersburg, Grupa B)

Turcia – Ţara Galilor (19:00, Baku,Grupa A)

Italia – Elveţia (22:00, Roma, Grupa A)

 

Joi 17 iunie:

Ucraina – Macedonia de Nord (16:00, Bucureşti, Grupa C)

Danemarca – Belgia (19:00, Copenhaga, Grupa B)

Olanda – Austria (22:00, Amsterdam, Grupa C)

 

Vineri 18 iunie:

Suedia – Slovacia (16:00, St Petersburg, Grupa E)

Croaţia – Cehia (19:00, Glasgow, Grupa D)

Anglia – Scoţia (22:00, Londra, Grupa D)

 

Sâmbătă 19 mai:

Ungaria – Franţa (16:00, Budapesta, Grupa F)

Portugalia – Germania (19:00, Munchen, Grupa F)

Spania – Polonia (22:00, Sevilla, Grupa E)

 

Duminică 20 iunie:

Italia – Ţara Galilor (19:00, Roma, Grupa A)

Elveţia – Turcia (19:00, Baku, Grupa A)

 

Luni 21 iunie:

Macedonia de Nord – Olanda (19:00, Amsterdam, Grupa C)

Ucraina – Austria (19:00, Bucureşti, Grupa C)

Rusia – Danemarca (22:00, Copenhaga, Grupa B)

Finlanda – Belgia (22:00, St Petersburg, Grupa B)

 

Marţi 22 iunie:

Cehia – Anglia (22:00, Londra, Grupa D)

Croaţia – Scoţia (22:00, Glasgow, Grupa D)

 

Miercuri 23 iunie:

Slovacia – Spania (19:00, Sevilla, Grupa E)

Suedia – Polonia (19:00, St Petersburg, Grupa E)

Germania – Ungaria (22:00, Munchen, Grupa F)

Portugalia – Franţa (22:00, Budapesta, Grupa F)

 

OPTIMI DE FINALĂ

Sâmbătă 26 iunie:

1: 2A – 2B (19:00, Amsterdam)

2: 1A – 2C (21:00, Londra)

 

Duminică 27 iunie:

3: 1C – 3D/E/F (19:00, Budapesta)

4: 1B – 3A/D/E/F (22:00, Sevilla)

 

Luni 28 iunie:

5: 2D – 2E (19:00, Copenhaga)

6: 1F – 3A/B/C (22:00, Bucureşti)

 

Marţi 29 iunie:

7: 1D – 2F (19:00, Londra)

8: 1E – 3A/B/C/D (22:00, Glasgow)

 

SFERTURI DE FINALĂ

Vineri 2 iulie:

sfert 1: câştigătoarea optimii de finală 6 – câştigătoarea optimii de finală 5 (19:00, St Petersburg)

sfert 2: câştigătoarea optimii de finală 4 – câştigătoarea optimii de finală 2 (22:00, Munchen)

 

Sâmbătă 3 iulie:

sfert 3: câştigătoarea optimii de finală 3 – câştigătoarea optimii de finală 1 (19:00, Baku)

sfert 4: câştigătoarea optimii de finală 8 – câştigătoarea optimii de finală 7 (22:00, Roma)

 

SEMIFINALE

Marţi 6 iulie:

semifinala 1: câştigătoarea sfertului 2 – câştigătoarea sfertului 1 (22:00, Londra)

 

Miercuri 7 iulie:

semifinala 2: câştigătoarea sfertului 4 – câştigătoarea sfertului 3 (22:00, Londra)

 

FINALA

Duminică 11 iulie:

câştigătoarea semifinalei 1 – câştigătoarea semifinalei 2 (22:00, Londra).

 

Scrie un comentariu

stiri si ziare
Citește articolul precedent:
Naţionala României va întâlni Argentina în luna iulie

Naţionala de rugby a României va întâlni puternica reprezentativă a Argentinei, pe 3 iulie, într-un meci-test la Bucureşti. „Pu­mele'', cum...

Şi bogaţii şi scutiţi de impozite

Fişierele secrete IRS scot la iveală nu­meroase înregistrări nemaivăzute în care se dezvăluie modul în care cei mai bogaţi oameni...

Doi candidaţi au rămas, ieri, în cursa pentru postul de manager al Spitalului din Zam. Cum se câştigă la noi un post de manager de spital

Sorina Popa Ieri a fost examenul pentru ocuparea postului de manager al Spitalului de psihiatrie de la Zam. Un concurs...

Închide