Probe atipice, rezultate modeste

Înotătorii de la CSS Hunedoara au rămas fără medalii la Campionatul Naţional de Semifond al Juniorilor, desfăşurat în week-end la Piteşti, întrucât nu s-au acomodat cu probele de concurs „neolimpice”, propuse de Federaţia Română de Nataţie.

O excepţie, multe dezamăgiri

Dintre cei opt sportivi hunedoreni, toţi medaliaţi la naţionalele „clasice” din acest an, numai Cristina Sfetcu a fost aproape de a urca pe podium şi la Naţionalele de Semifond. Hunedoreanca s-a clasat pe locul patru în finala A a probei de 400 de metri spate, ratând cu câteva sutimi de secundă cucerirea unei medalii. Al doilea rezultat ca valoare pentru clubul hunedorean a fost reuşit de Paul Chiriţoiu, clasat pe locul şapte în finala A a cursei de 400 metri fluture. Doi dintre cei mai valoroşi sportivi ai CSS Hunedoara, Cristian Rizan şi Adelina Buzdugan, au completat bilanţul pozitiv al hunedorenilor la acest concurs, obţinând două clasări pe locul I în finalele B ale curselor de 400 de metri bras. Alexandru Ancuţa, singurul înotător de la CSS Hunedoara medaliat la o competiţie oficială internaţională în 2010, a concurat modest, fără a prinde nici o finală. „Rezultatele sunt dezamăgitoare. Nu mă aşteptam să cucerim vreo medalie, deoarece nu am pregătit special acest concurs, dar speram ca sportivii să aibă timpi mai competitivi. Oricum, în ciuda performanţelor slabe de la acest ultim concurs al anului, sezonul competiţional 2010 a fost unul excelent pentru noi”, a spus Anca Băjan, antrenoare la CSS Hunedoara. (C. Marinuţ)