Stiri

Porgras, câştigătoare la bârnă

11 stire 3 ana porgrasComponenta lotului olimpic de la Deva, Ana Porgras, a câştigat finala la bârnă din cadrul etapei de Cupă Mondială ce a avut loc la Stuttgart. Pentru evoluţia ei  fără ratare, gimnasta pregătită de Nicolae Forminte a obţinut nota 14, 625 şi medalia de aur. Sportiva, care în urmă cu o lună strălucea la Mondialele de la Londra, unde a obţinut medalia de bronz la paralele, le-a devansat pe reprezentanta Germaniei, Maike Roll, notată cu 13,575 şi pe rusoaica Ksenia Semenova, care a obţinut 13,525. Etapa de Cupă Mondială de la Stuttgart a fost primul concurs al Anei Porgras după Mondiale.