Pera BMW a călcat strâmb, rivalele au defilat

11 x 2 visan dreapta a fost omul meciuluiCiprian Marinuţ

Prima etapă din 2014 a Ligii A RealSport, disputată la finalul săptămânii, a adus o surpriză şi două confirmări. Pera BMW, ocupanta locului trei, dar cu pretenţii la titlul de campioană, a pierdut surprinzător, scor 3-4, cu Quasar Deva, după ce a condus la pauză cu 3-1. În schimb, campioana CS Deva şi vicecampioana Avantaje, ocupantele primelor două locuri, au realizat victorii fără emoţii.

Trădaţi de nervi
Întâlnirea dintre Pera BMW şi Quasar Deva a avut o primă repriză conform aşteptărilor, dar a luat o turnură surprinzătoare după pauză. Astfel, gruparea lui Ovidiu Ioiescu a condus la pauză cu scorul de 3-1, după un joc bun, în care a punctat de trei ori în urma a două cornere şi a unei greşeli în lanţ a defensivei adverse. Raportul de forţe s-a schimbat radical în repriza secundă, imediat după ce Călin Lazăr de la Pera BMW a fost eliminat pentru un fault asupra lui Vasile Vişan. Rămaşi în inferioritate numerică pentru două minute, cei de la Pera BMW au încasat rapid golul de 3-2 şi apoi, pe un fond de nervozitate, au pierdut şi controlul jocului. Experimentată şi cu jucători care ştiu exact ce este de făcut în astfel de situaţii, Quasar a apăsat pedala de acceleraţie şi a marcat încă două goluri, schimbând soarta partidei în favoarea ei, scor 4-3. Golurile echipei câştigătoare au fost marcate de Vasile Vişan (2), Valentin Munteanu şi Sergiu Cioroagă. „Noi nu avem pretenţii la câştigarea campionatului, dar jucăm fiecare meci cât putem noi mai bine. Acum, adversarii au acuzat şocul eliminării, iar misiunea noastră a fost simplă şi am câştigat”, a afirmat Claudiu Mirea, „dirijorul” grupării Quasar. „Era un meci pe care în mod normal trebuia să-l câştigăm, dar atitudinea nesportivă a unui jucător a risipit munca întregii echipe. Lovitura aplicată de Călin Lazăr, după ce l-a faultat pe Vişan, nu avea ce căuta pe un teren de fotbal, iar eliminarea lui Remus Marta de mai târziu a demoralizat total echipa. Noi vom continua însă să ne luptăm în continuare pentru titlul de campioni, dar acum va fi mult mai complicat. Trebuie să câştigăm ambele întâlniri cu Avantaje şi să îi învingem şi pe cei de la CSD. Dacă vom irosi aceste oportunităţi, ne va rămâne să ne apărăm trofeul Cupei României, cucerit anul trecut”, a punctat Ovidiu Ioiescu, de la echipa Pera BMW. Campioana C.S.D. a dispus cu 8-2 de E.F.C. Anonimii şi se menţine pe locul doi, iar Avantaje a făcut instrucţie, scor 5-0, cu Grawe Deva şi rămâne lideră a clasamentului.