Pe Jiu în sus, pe Bega în jos

Jiul Petroşani este unica echipă hunedoreană neînvinsă în runda din weekend, a Ligii a III-a. Alb-negrii s-au impus, în prelungiri, cu 1-0, pe terenul ultimei clasate, Nova Becicherecu Mic, iar FC Hunedoara şi CFR Simeria, echipe care au jucat împotria unor formaţii din Banat, au fost învinse.
Lidera surpriză a startului de campionat, Millenium Giarmata, a încurcat şi planurile celor de la FC Hunedoara. În locul unei victorii, alb-albaştri au suferit primul eşec din actualul sezon, 0-1, în faţa „millenarilor”, care şi-au continuat parcursul perfect şi au bifat al patrulea succes consecutiv. Startul de partidă a stat sub semnul echilibrului, însă echipa micii comune timişene şi-a valorificat avantajul terenului propriu şi a reuşit să puncteze prin Toma (min. 32), în urma unui corner. Înainte de gol, acelaşi jucător a nimerit bara cu un şut din centrul careului. Hunedorenii au reacţionat după pauză şi au asediat poarta apărată de Ţurcaş, însă ofensiva lor a fost sterilă. Bilia a ratat cea mai mare ocazie a trupei pregătite de Erik Lincar, în minutul 70, când a reluat peste poartă din doar câţiva metri. Hunedorenii au mai cerut şi două penalty-uri, însă centralul partidei nu a acordat nimic.

S-au salvat în prelungiri
Cu un nou antrenor pe banca tehnică, Jiul Petroşani a câştigat, scor 1-0, în deplasare, la Becicherecu Mic, într-o partidă în care gazdele au jucat mai bine de o repriză şi jumătate în 10 oameni. Antrenorul Marin Tudorache nu avea voie să piardă şi nici să vină cu tolba goală, cu atât mai mult cu cât adversarii erau pe ultimul loc. Gazdele au ratat mari ocazii de gol, în ciuda faptului că au evoluat cu un om mai puţin, iar Jiul a suferit până în final pentru cele trei puncte. Alb-negrii au dat lovitura victorioasă abia în minutul doi al prelungirilor, cu un gol marcat de Şerban, cel care este în prezent golgheterul echipei, cu trei goluri marcate. În cazul în care Jiul ar fi pierdut acest meci, atunci jucătorii ar fi fost pasibili de amenzi usturătoare.

CFR Simeria a ajuns cu cuţitul la os
Feroviarii au suferit al treilea eşec consecutiv, 1-3 în meciul din deplasare cu Poli II Timişoara, deşi finanţatoarea echipei anunţase că e obligatoriu ca formaţia să câştige partida cu bănăţenii, pentru a se reabilita. Trupa antrenată de Marius Opric a rezistat doar până în minutul 85, când scorul era egal, 1-1, după golurile reuşite de Adrian Ganea (57), pentru bănăţeni şi Găceanu (65), pentru CFR. Pe final, alb-violeţii au punctat prin Silaghi (85) şi Dobricean (91) şi şi-au trecut în cont o victorie meritată, raportat la spectul jocului. Rămâne de văzut dacă se va trece la sancţiuni, şi cine va plăti pentru startul slab de campionat, antrenorul sau jucătorii?