Orăștioara de Sus: Copiii se bucură de un spațiu de recreere dotat din fonduri nerambursabile
Magdalena Șerban
Prin Programul Național de Dezvoltare Rurală, finanțat de Uniunea Europeană și Guvernul României, conducerea publică din Orăștioara de Sus a câștigat un proiect ce prevede achiziționarea unor echipamente de joacă pentru spațiul de recreere din satul principal. Valoarea investiției este de 17.232 euro, iar bugetul comunei nu a avut de suferit, nefiind nevoie de cotă de cofinanțare. Acum, totul e gata, funcțional și modern.
Se dorește pentru fiecare sat
„Cred că dincolo de nevoile diverse, de la asfalt și condiții bune de circulație, edificii reabilitate, utilități și alte segmente investiționale, nu trebuie să neglijăm copilașii. Și ei au nevoi specifice vârstei, și ei trebuie să se joace și să-și trăiască frumoasa copilărie socializând și cunoscând ce îndeamnă consumul de energie în aer liber. Așa că am accesat cu succes finanțare pentru a dota cu echipamente dedicate locul de joacă din localitatea centrală. Totul trebuie să corespundă din punct de vedere tehnic, să fie omologat și avizat ISCIR, adică să fie ca la carte, lucru pe care l-am și făcut. Sunt prevederi legale ce trebuie puse în practică pentru siguranța celor mici. Cu acest prilej vreau să lansez un apel către cei care au dorit să aducă în acest loc diferite lucruri pentru a le utiliza copiii. Noi avem o răspundere uriașă pentru spațiul public și nu se permite decât ceea ce e în baza normativelor. Vă rog să fie înțelegere și să nu mai aducă nimeni altceva, echipamentele fiind deja montate și ele fiind cele care trebuie să deservească jocului. Nu suntem răutăcioși, nu e rea voință, dar răspundem de ceea ce e omologat, aici. De asemenea, pe viitor dorim să dezvoltăm spații de recreere și în celelalte sate aparținătoare în care nu există la ora actuală. Vizăm să oferim aceleași condiții pentru toți, indiferent unde locuiesc la nivel administrativ-teritorial. Ce aș vrea să mai anunț cetățenii este că s-a predat și proiectul tehnic privind demersul ce ține de eficientizarea energetică a școlii de centru, demers obținut din fonduri de mediu, deci prin AFM plus contribuție proprie. Am mai făcut un pas mare. Urmează licitația și implementarea propriu-zisă”, a punctat Vasile Marian Inăşescu (foto), primarul din Orăştioara de Sus.