Naţionala de futsal şi-a complicat misiunea de calificare la Euro 2018

Echipa naţională de futsal a României a remizat, scor 2-2, în partida tur a barajului de calificare la Campionatul European din 2018, jucată la Deva împotriva Georgiei. Tricolorii au făcut o primă repriză slabă, în care au fost conduşi cu 2-0, dar au revenit în partida secundă şi au obţinut o remiză dătătoare de speranţe, prin dubla lui Savio Valadares, aflat la meciul de debut pentru România.

Tricolori prea prudenţi
Într-o sală arhiplină care a făcut o atmosferă incendiară, România a început prudent jocul. Chiar dacă i-a ţinut pe georgieni în propria jumătate, elevilor lui Robert Lupu le-au lipsit ocaziile clare. Doar un şut expediat în primul minut de Florin Matei, scos de pe linia porţii de portarul oaspeţilor, a creat ceva emoţii. În minutul 10 sala a amuţit. Roninho a avut o acţiune pe partea stângă, a centrat în faţa porţii şi Kurtanidze a pus capul, înscriind primul gol al meciului. Felipe a avut o şansă mare de a egala, reluând din vole puţin pe lângă bară, după un corner, iar apoi oaspeţii au lovit din nou. În urma unui contraatac, mingea a ajuns la Kakabadze şi acesta l-a învins pe Iancu cu un şut din unghi, după ce portarul tricolor îi respinsese prima execuţie. Tricolorii au continuat atacurile, însă nu au avut soluţii, acelaşi Florin Matei încercând să înscrie cu un şut de la distanţă dar Buka a respins din nou.

Remiză obţinută pe ritm de samba
Prima ocazie a părţii secunde le-a aparţinut tot oaspeţilor, însă Iancu a salvat din faţa lui Tophuria iar semnalul revenirii l-au dat cei doi brazilieni naturalizaţi ai României. Felipe l-a găsit cu o pasă ideală pe Savio iar acesta a marcat simplu, cu un şut la colţul lung. Felipe a avut şansa egalării, ratând singur cu Buka, dar Savio nu l-a mai iertat pe goalkeeperul georgian câteva secunde mai târziu. Jucătorul Informaticii Timişoara a făcut şah-mat apărarea oaspeţilor şi a înscris cu un şut plasat. Georgia nu a renunţat la luptă iar Kurtanidze ne-a dat din nou emoţii, dar Vlad Iancu a fost din nou providenţial, portarul tricolor salvând şi în faţa lui Fumaca. Finalul a fost incendiar, cu trei ocazii mari ratate de Mimi Stoica, Savio şi Florin Matei, dar tabela a rămas neschimbată. Returul din 26 septembrie, de la Tbilisi, se anunţă unul incendiar iar tricolorii vor avea de tras din greu pentru calificare.