CNS Cetate Deva „s-a descotorosit” de o competiţie

Gruparea din reşedinţa judeţului a fost eliminată din Cupa României, după ce a fost învinsă pe teren propriu în turul al III-lea de CSM Şcolar Reşiţa, scor 0-1. Fără Tecsi şi Romică David, devenii nu au avut vlagă în atac iar singurul gol al meciului a venit după o gafă a juniorului din poartă, Baumann. În schimb, ACS Şirineasa a obţinut în turul următor, învingând pe Atletic Bradu, scor 2-0.

Formulă de start aproape standard
Chiar dacă avea unele probleme de efectiv, Sorin Cornea a mizat aproape pe acelaşi grup de jucători folosit în partidele din campionat. Singurii „intruşi” au fost Baumann, Şoit şi Kelemen, aflaţi la primele lor partide ca titulari. Prima ocazie a meciului i-a aparţinut tânărului Moţ, care a şutat puternic, pe jos, de la 22 de metri, iar Zimmermann a respins de lângă bară. În replică, oaspeţii au răspuns prin Breşneni, dar lovitura acestuia de cap după cornerul executat de Vaştag a trecut peste poartă.

Baumann, mai mult demon decât „angel”
Golul oaspeţilor a fost anunţat de o acţiune personală a lui Costin, încheiat cu un şut de la 18 metri respins de Angel Baumann. Un minut mai târziu, tânărul portar devean a greşit grav, respingând slab, în faţă, mingea trimisă din întoarcere de la 17 metri de Himcinschi iar Velcotă a urmărit şi a marcat simplu, din careul mic. Neavând soluţii în atac, Sorin Cornea l-a trimis în avanposturi pe fundaşul Mintaş, însă veleităţile de apărător l-au trădat pe acesta. Astfel, deşi a scăpat singur în minutul 81, deveanul a fost ajuns şi blocat de reşiţeanul Banac. Lupu a avut şi el o şansă bună, însă a reluat defectuos din careu iar ultima ocazie a meciului i-a aparţinut lui Costin, centrarea acestuia în forţă lovind bara laterală.

Şirineasa, calificare fără emoţii
Cealaltă grupare care îşi joacă partidele în judeţul Hunedoara, ACS Şirineasa, s-a calificat în turul al IV-lea al Cupei României, după victoria cu 2-0, pe teren propriu, în faţa lui Atletic Bradu. Ioniţă a deschis scorul pentru gazde, în minutul 53, cu un şut din vole de la 25 de metri, mingea ducându-se sub bară iar Zaina a stabilit scorul final în prelungiri, în urma unui contraatac. CNS Cetate Deva şi ACS Şirineasa se întâlnesc mâine, în campionat, în reşedinţa judeţului.