NATAŢIE. David Popovici, declarat cel mai valoros sportiv la Europenele de la Otopeni

Datorită celor 5 medalii obținute, David Popovici (foto) a fost desemnat MVP (Most Valuable Player, adică „cel mai valoros jucător”) al com­pe­tiției desfășurate la Otopeni. Îno­tă­torul a contabilizat 951 de puncte în clasamentul stabilit de organizatori și l-a devansat la limită pe Ksawery Masiuk, polonezul care a ocupat locul al 2-lea cu 941 de puncte. Podiumul a fost completat de italianul Lorenzo Galossi (897 de puncte).
Într-un clasament al premiilor obți­nute în cadrul acestui turneu, România s-a clasat pe poziția a treia, cu nouă medalii. Polonia și Ungaria au ocupat locul întâi (16), respectiv al doilea (14).
Celălalt înotător român care s-a remarcat la Campionatul European de juniori a fost Vlad Stancu, al doilea din lotul țării noastre la capitolul medalii, 4 la număr. Sportivul în vârstă de 16 ani a cucerit aurul la proba de 1500m liber, dar și la ștafeta masculină 4x100m, alături de David Popovici, Patrick Sebastian Dinu și Ștefan Cozma, dar și argintul, în cadrul curselor de 400m și 800m liber.
David Popovici va fi răsplătit cu suma de 87.000 de lei pentru cele 5 medalii cucerite echivalentul a 15.300 de euro. Este o sumă considerabilă pen­tru un sport de nișă, însă, ea reprezintă numai jumă­tate din salariul lunar al lui unui fotbalist de top de la FCSB.