TIR CU AER COMPRIMAT. Medalie pentru România la Cupa Mondială din Coreea

Sportiva română Roxana Sidi (foto) a obţinut medalia de argint în proba de puşcă 10 m aer comprimat, în cadrul Cupei Mondiale de tir sportiv de la Changwon (Coreea de Sud), în finala desfăşurată luni, după ce s-a calificat cu al treilea timp al califică­rilor (630,2 puncte).
În finală, Roxana Sidi a fost a doua, cu 260,1 puncte, fiind depăşită doar de cehoaica Lucie Brazdova (261,3 puncte). În meciul pentru medalia de aur, Brazdova s-a impus cu 16-8. În clasamentul mondial, Oceanne Muller (Franţa) se menţine lider cu 6.190 puncte, în timp ce Laura Ilie este a treia, cu 3.780 puncte, iar Roxana Sidi a urcat pe locul 13, cu 2.036 puncte. Roxana Sidi, singura reprezentantă a României în Coreea de Sud, va mai concura și în proba de puşcă 50 m trei poziţii.