Mureşul, start cu dreptul în amicale

Singura echipă hunedoreană din Liga secundă, Mureşul Deva, a câştigat primul meci amical de verificare, disputat în această iarnă în cantonamentul de la Arieşeni. Sub comanda noului antrenor Constantin Olariu, devenii s-au impus cu 3-1 în partida cu Cuprirom Abrud (locul 8 în Liga a IV-a Alba).

Desprindere doar după pauză

Scorul a fost deschis de vârful Elvis Dîrvaru din poziţie singur cu portarul, iar la pauză a fost egalitate, scor 1-1. Antrenorul Constantin Olariu a mutat, după pauză, trimiţând în teren o formulă mai ofensivă, iar Mureşul a mai înscris încă două goluri prin Breaz şi Mohamed. Mureşul îşi va încheia cantonamentul de la Arieşeni în această seară, când va reveni acasă, la Deva. Jucătorii vor rămâne în regim de cantonament până mâine, după amicalul cu Unirea Floreşti, programat în jurul orei 11.00. Echipa deveană va continua seria meciurilor de pregătire săptămâna viitoare, miercuri fiind programat un meci în deplasare cu Arieşul Turda (Liga a II-a, seria vest). În partida cu Cuprirom Abrud, Mureşul a rulat următorii jucători: Coman-Golguţ, Dosan, T. Coca, Bogman-Melcea (Furdean 46), Sătmar, Al. Dan, A. Borza (46 F. Pop)-R. Stan (46 Breaz)-Dîrvaru (46 Mohamed). (C. Marinuţ)