Multe goluri şi puţine surprize la Realsport

11 realsport Pro HdCiprian Marinuţ

Apetitul ofensiv al echipelor a fost „ingredientul” principal al primului weekend din acest an, cu meciuri în toate cele trei ligi al Campionatului de minifotbal Realsport Deva, astfel că în multe partide s-au înregistrat scoruri de handbal. Dincolo de numărul mare de goluri, surprizele au fost puţine, doar două echipe, Pro HD şi Diavolii Roşii, reuşind să învingă formaţii mai bine clasate.

Lidera a făcut scorul etapei
Eliminată din Cupă, săptămâna trecută, lidera Ligii I, Phoenix Hunedoara, s-a revanşat în campionat, realizând scorul etapei în prima divizie, după ce a învins cu 12-0 pe Tikva Construct. Şi Avantaje a arătat poftă de gol, câştigând cu 9-1 meciul cu Liverpool, succes pe baza căruia campioana a urcat pe locul doi. Surpriza neplăcută a etapei a oferit-o echipa Pera BMW, învinsă fără drept de apel, scor 1-4, de Pro-HD. Partida a avut un scenariu opus întâlnirii din Cupă din cele două combatante, iar Pro HD a jucat foarte bine, a avut un portar excelent în intervenţii şi un lider în Janos Vajda, autor a trei goluri, câştigând fără emoţii. După 2-0 pentru Pro HD, Pera BMW a redus din diferenţă la 2-1, din penalti, în ultimul minut al primei reprize, dar după pauză, pe teren a fost o singură echipă şi scorul final a fost 4-1 pentru Pro HD.  A doua surpriză a fost furnizată de Diavolii Roşii, care au dispus de lidera, Roşu, cu scorul de 7-4. Victoria trupei din Hunedoara a fost una fără emoţii, întrucât omonimii lui Manchester United au condus în permanenţă, scorul fiind la un moment dat 7-1. Cel mai bun jucător de pe teren a fost Bogdan Calistru, autor a trei goluri.
Recordul de goluri marcate la nivelul unui meci al etapei s-a înregistrat în trei dintre cele cinci partide din Liga C. Astfel, Cocoşul de Aur a dispus de C.S. Hanzi Deva cu categoricul scor de 16-3, exact cu acelaşi scor câştigând şi City Taxi Deva în meciul cu Golden Team. În fine, Crivis Fly Taxi a făcut instrucţie cu  Profi Football Team, scor  19–0.

În topul naţional
Organizatorii Campionatului Realsport Deva au anunţat că întrecerea din municipiul reşedinţă de judeţ se afla pe locul şase între cele 43 de campionate de minifotbal din ţară, conform clasamentului întocmit de Federaţia de Minifotbal din Romania. Pe primele trei locuri se află campionatele Iaşi (Iaşi), Timişoara (Timiş) şi Zalău (Sălaj). În plus, CS Realsport Deva va fi gazda Turneului Regional Sud-Vest, la care vor participa 16 echipe din şapte judeţe: Timiş, Alba, Hunedoara, Sibiu, Gorj, Caraş-Severin, Mehedinţi. Perioada de desfăşurare a turneului va fi 12-14 iunie.