Mihai Martinesc, campion mondial SKUDN

Karateka Mihai Martinesc, de la Champions Club Karate Deva, a reuşit o nouă performanţă deosebită, adăugându-şi un nou titlu de campion mondial în palmares. Deveanul a cucerit medalia de aur în proba de kumite din cadrul Campionatului Mondial SKUDN, desfăşurat în localitatea Eger (Ungaria).

Întrecere de nivel ridicat
Competiţia din ţara vecină a fost una de nivel ridicat, peste 880 de sportivi din 30 de ţări fiind prezenţi la întrecere. A fost şi un concurs jubiliar, SKUDN aniversând al 25-lea an de existenţă. Mihai Martinesc a participat la categoria minicadeţi, 12-13 ani, în proba de kumite fiind încadrat la +55 de kilograme. După ce a depăşit adversari din Rusia, Serbia, Ungaria şi Bosnia, karateka devean a cucerit medalia de aur, adăugându-şi în bogatul palmares un nou titlu de campion mondial.

Dedicaţie pentru antrenor
Mihai Martinesc a făcut parte din lotul naţional al României, care la finalul competiţiei a ocupat locul 1 în clasamentul pe naţiuni, iar karateka devean a ţinut să dedice titlul cucerit lui Teodor Gârbău, antrenorul său de la Champions Club Karate Deva. (Ovidiu Mănăstire)