Mediaşul nu „a ars” Gazul degeaba sub Cetate

11-cetate-deva-vs-gaz-mediasOvidiu Mănăstire

CNS Cetate Deva a fost învinsă drastic în 16-imile Cupei României, scor 1-7, de echipa de primă ligă, Gaz Metan Mediaş. Alb-albaştrii au trăit frumos aproape o repriză, conducând timp de 20 de minute pe tabelă, dar au căzut total în mitanul doi, fiind umiliţi.
Cu jucători ca Radu Zaharia, Mircea Axente, Ionuţ Buzean şi Ciprian Petre din lotul de bază, Gazul a avut prima ocazie a meciului, dar lui Axente i-a fost anulat un gol pentru henţ, în minutul 11. Peste trei minute, Ciprian Petre l-a pus la încercare pe Raţ cu un şut de la 20 de metri, iar portarul devean a scos de sub transversală. CNS Cetate a dat impresia că poate produce surpriza după ce a deschis scorul la jumătatea primei reprize. Tecsi a câştigat un duel aerian la mijlocul terenului, a ţâşnit spre poartă şi l-a învins pe Marinescu cu un şut la colţul scurt din careu.

Velici, nici în atac, nici în apărare
Finalul reprizei a fost însă dezastruos pentru echipa lui Viorel Tănase. Mai întâi, Dosan l-a faultat în careu pe Olaru, iar Bic a transformat cu siguranţă penaltiul acordat. Peste trei minute, Velici a avut şansa să-şi readucă echipa în avantaj, dar, scăpat singur spre poartă, a intrat într-un unghi închis şi faza s-a stins. Acelaşi atacant l-a scăpat din marcaj pe Danci la un corner, în prelungirile reprizei, şi mijlocaşul oaspeţilor a înscris cu capul, sub bară, din careul mic.

Prăbuşiţi total
Golurile primite în finalul primei reprize i-a afectat în plan moral pe jucătorii deveni, iar Gaz Metan, ca o echipă mare, a rezolvat soarta meciului în primul sfert de oră de la reluare. Trupa lui Cristi Pustai a marcat de trei ori în acest interval, prin Axente, care a înscris două goluri cu capul, din centrările lui Creţu şi Olaru şi prin Bic, care a şutat sec din interiorul careului. Degringolada din tabăra gazdelor a continuat până la final, iar noii intraţi, A. Zaharia şi Buziuc, şi-au trecut şi ei numele pe lista marcatorilor, primul cu un şut superb la colţul lung (după ce cu o fază înainte lovise bara) şi cel de-al doilea cu o lovitură de cap la centrarea lui Olaru. S-a încheiat 7-1, un scor care a reflectat diferenţa dintre o echipă aflată pe locul 4 în Liga I şi una clasată pe locul 12 în Liga a III-a.

CNS CETATE DEVA 1 (1)
Raţ – Vîrtan, Ionică, Dosan (55 Kereki), Doboş – Şaucă, Vaştag, Vajda (cpt.), Bloj (74 Sahru) – Tecsi, Velici (55 Lintaru). Antrenor: Viorel Tănase.

GAZ METAN MEDIAŞ 7 (2)
Marinescu – Creţu, R. Zaharia, Buzean (cpt.), Trif (46 Romeo) – Danci, Bic – C. Petre (60 A. Zaharia), Olaru, S. Lupu (60 Buziuc) – Axente. Antrenor: Cristian Pustai.

Arbitri: Marian Balaci (Drobeta Turnu Severin) – Raul Ghiciulescu (Lugoj), Doru Lucaciu (Cluj).

Au marcat: Tecsi (21) – Bic (41 – penalti, 57), Danci (45+1), Axente (52, 59), A. Zaharia (78), Buziuc (85).

Stadion: „Cetate”, spectatori 500.