Medalii pentru judoka din Deva

Circa 150 de tineri sportivi reprezentând 32 de cluburi şi asociaţii sportive din tară, practicanţi ai judo-ului de performanţă, au participat în weekend la întrecerile din cadrul finalei Campionatului Naţional de judo pentru sportivi sub 16 ani. Competiţia a fost organizată de către Federaţia Română de Judo şi s-a desfăşurat la Poiana Braşov.
Tânăra sportivă Cadar Raluca, legi­timată Liceul Sportiv Cetate Deva, unde se pre­gă­teşte cu prof. Daniel Victor Gîrbovan (vezi foto), a câştigat medalia de bronz la cate­go­ria de greutate – 63 de kg. Men­ţionăm că Raluca Cadar este şi com­ponentă a lotului din cadrul Centrului Naţio­nal de judo aflat în pregătire la Deva. La aceeaşi competiţie Bogdan Denşorean a ocupat locul loc VII la categoria + 81 kg. O medalie de argint a fost cucerită de către echipa A de junioare de la Sport Club Mu­nicipal Deva, alcătuită din Andra Noro­cea, Lavinia Bălan, Alexandra Băidan, Pa­tricia Nistor Andreea Stan, Georgiana Miler şi Dalia Robu,toate com­ponente ale Cen­trului national de pregătire pentru junioare şi cadete de la Deva, în timp ce alte două echipe devene s-au clasat ambele pe locul V ratând obiectivul propus iniţial, cel de a obţine un loc pe podiumul de premiere al com­petiţiei.Tinerele judoka din centrul devean sunt pregătite de un colectiv alcă­tuit din antrenorii Ramona Enache, Doru Bucă­taru, Robert Papp, Dumitriţa Rus, coodonator fiind Mugurel Ciuşcă.