Medalie internaţională la nataţie

Înotătorul Alexandru Bădeaţă (16 ani), legitimat la CSS Hunedoara, a debutat cu succes în competiţiile internaţionale oficiale, cucerind medalia de bronz în proba de 400 de metri mixt la „Concursul ţărilor central europene”, desfăşurat, la finalul săptămânii, în Slovacia. Hunedoreanul a încheiat cursa cu timpul de 4:41.94, fiind depăşit de Norbert Szabo (Ungaria, cu 4:30.47) şi Jakub Knesl (Cehia, cu 4:39.74). Sportivul antrenat de Anca Băjan a fost la un pas de podium şi în proba de 200 de metri mixt, însă s-a clasat pe locul patru, cu timpul de 2:12.59, fiind devansat de David Horvath (Ungaria, cu 2:06.67), Norbert Szabo (Ungaria, cu 2:07.44) şi Dominik Ciezkowski (Polonia, cu 2:11.58). Alexandru Bădeaţă a mai luat startul în cursele de 100 şi 200 de metri spate, însă s-a clasat pe locurile 9 şi 12.