Meci pierdut, respect şi încredere câştigate

OLYMPUS DIGITAL CAMERACiprian Marinuţ

Cetate Deva era să detoneze bomba în duelul cu HCM Baia Mare, reprezentanta României în grupele Ligii Campionilor, dar a pierdut la limită, scor 22-24 (13-13), meciul disputat sâmbătă, pe teren propriu. Handbalistele pregătite de Eden Hairi au arătat ca o echipă de calitate şi au câştigat respectul publicului şi încredere în forţele proprii.

Ambiţie vs. experienţă
Vicecampioanele s-au prezentat la Deva fără Ungureanu, Vârtic şi Szucs accidentate, iar nou-promovata Cetate şi-a „ascuţit” ambiţia şi a avut sprijinul publicului. Băimărencele au condus şi la patru goluri diferenţă în prima repriză, dar devencele au revenit fantastic şi  la pauză scorul era egal, 13-13. Nou-promovata CSM Cetate Deva a preluat chiar conducerea în minutul 42, scor 16-15 şi au menţinut ritmul până la 19-19 în minutul 48. Apoi, plusul de experienţă al echipei antrenate de Costică Buceschi şi-a spus cuvântul şi HCM s-a desprins la trei goluri diferenţă, 19-22 (min. 51). Încurajată frenetic de public, Cetate a luptat până la final şi a reuşit să se apropie la un gol 21-22 (min. 56), dar vicecampioanele au gestionat bine tensiunea din finalul meciului şi au câştigat, scor 22-24.

O nouă echipă cu pretenţii
Cetate Deva a scăpat printre degete şansa unui rezultat istoric, dar a demonstrat că poate deveni una dintre echipele cu pretenţii ale Ligii Naţionale, dacă va continua să-şi perfecţioneze jocul. Evoluţia devencelor a fost lăudată chiar şi de antrenorul adversarelor, Costică Buceschi. „Mă aşteptam la un meci dificil la Deva, dar nu credeam că o să avem chiar atât de multe probleme. Cetate are o echipă foarte bună, care va creşte ca valoare de la o etapă la alta şi poate deveni una dintre formaţiile fruntaşe ale campionatului”, a spus Buceschi. Tehnicianul Cetăţii a precizat că echipa sa a irosit şansa unui rezultat mare din cauza lipsei de experienţă. „Am făcut câteva greşeli neforţate în momente importante ale jocului şi nu am ştiut să gestionăm situaţiile de superioritate numerică. Ce pot să apreciez este dăruirea de care au dat dovadă fetele”, a spus Eden Hairi, antrenorul gazdelor.
HCM Baia Mare conduce în clasament cu maximum de puncte, 12, la egalitate cu HCM Roman, iar CSM Cetate Deva se menţine la mijlocul clasamentului, cu patru puncte după patru etape.

CSM Cetate Deva – HCM Baia Mare 22-24 (13-13)
Cetate Deva: Carmen Cartaş 7, Andreea Antoce 5, Valentina Ardean Elisei 3, Dunja Tasic 3, Alina Şovar 2, Ana-Maria Simion 1, Nataşa Krnic 1. Antrenor: Eden Hairi
HCM Baia Mare: Ada Nechita 8, Eliza Buceschi 7 (2), Timea Tătar 5, Renata Ghionea 2, Melinda Geiger 1, Jenica Rudics 1. Antrenor: Costică Buceschi