Mai avem de aşteptat pentru a reveni în elită

3. Gimnastica 5 iunie - pagina 11Ovidiu Mănăstire

Echipa României de gimnastică s-a clasat pe locul 6 în finala senioarelor, dovedind că necalificarea la Jocurile Olimpice e conformă cu realitatea. Fără Larisa Iordache şi Diana Bulimar, accidentate, şi doar cu experimentata Cătălina Ponor, gimnastele tricolore au ocupat antepenultima poziţie din finală, fiind depăşite de ţări precum Franţa, Elveţia sau Italia. Totuşi, lidera actualei echipe a României a mai salvat prestaţia României, cucerind două medalii de bronz în finalele pe aparate.

La distanţă mare de podium
România a realizat un punctaj total de 164.596, la aproape patru puncte distanţă de Franţa, ocupanta ultimei poziţii a podiumului, care a realizat 168.496 puncte. Pentru România au concurat Maria Holbură (53.366), singura care luat startul la toate cele patru aparate, Cătălina Ponor (44.232), Anamaria Ocolişan (40.765) şi Anda Butuc (26.233). Titlul a fost acontat de echipa Rusiei (175.212), pe locul secund clasându-se Marea Britanie (170.312)

Ponor de bronz
Valoarea individuală a Cătălinei Ponor şi-a spus cuvântul în finalele pe aparate. Gimnasta de 28 de ani a cucerit două medalii de bronz în finalele de la bârnă şi sol. La „puntea suspinelor”, constănţeanca a fost notată cu 14.266, fiind depăşită de rusoaica Alia Mustafina (15.100) şi de franţuzoaica Marine Boyer (14.600). Tot pe locul 3 s-a clasat Cătălina Ponor şi la sol, cu un punctaj de 14.466, locul 1 fiind ocupat de  elveţianca Giulia Steingruber (15.200) iar pe poziţia a doua s-a clasat britanica Elissa Downie (14.566).

Junioarele, fără medalii la individual compus
În finala junioarelor de la individual compus, prestaţiile româncelor nu au „rupt gura târgului”. Carmen Ghiciuc a ocupat locul 8, cu 52.507 puncte, iar Ioana Crişan s-a clasat pe poziţia a noua, cu 52.498. Titlul la junioare a fost adjudecat de sportiva rusă Elena Eremina (54.550), urmată de elveţianca Lynn Genhart (54.365) şi italianca Martina Basile (54.266).