Liga a IV-a Hunedoara. Derbiul etapei, câştigat de echipa oaspete

Mircea Crivăţ

În meciurile din etapa cu numărul 27 a Ligii a IV-a Hunedoara s-au marcat 25 de goluri. Cele mai multe, câte şapte, s-au înscris la Geoagiu, unde liderul, CNS Cetate Deva, a învins echipa locală, Gloria Geoagiu, cu 6-1, şi la Certej, acolo unde gazdele, AS Aurul Certej, au trecut cu 4-3 de Inter Petrila.

În derbiul etapei, desfăşurat pe terenul din Crăciuneşti, unde s-a dat de fapt bătălia pentru locul doi în campionatul judeţean, echipa locală Şoimul Băiţa, a fost învinsă cu 2-1 de Hercules Lupeni. Gazdele au deschis scorul, în minutul 50, prin Vişan, dar apoi, Remus Moldovan de la oaspeţi, profitând de gafele făcute de apărătorii echipei gazdă, a marcat în minutele 68 şi 77, astfel că Hercules a luat cele trei puncte de la fosta candidată la titlul de campioană a judeţului.
În celelalte partide, Aurul Brad a trecut cu 2-0 de Dacia Orăştie, Retezatul Haţeg a învins cu 3-1 pe CSM Jiul Petroşani, iar Victoria Călan a învins cu 2-0 pe Minerul Uricani. Partida dintre Universitatea Petroşani şi Metalul Crişcior nu s-a mai disputat. CS Vulcan a stat.