Lidera, salvată de căpitan

Ocupanta primului loc în Liga a IV-a Hunedoara, Retezatul Haţeg, a avut viaţă grea în meciul din deplasare cu Metalul Crişcior, dar a fost salvată de căpitanul Nicu Câmpeanu, care a reuşit o dublă şi a adus victoria cu 2-1, sâmbătă, în etapa a 19-a a competiţiei. Gazdele au început cu curaj şi au deschis scorul prin Andrei Rostaş în minutul 16. Apoi, „zimbrii” au avut nevoie de 24 de minute pentru a egala şi de alte aproape 70 de minute pentru a întoarce rezultatul, ambele goluri fiind marcate de căpitanul Nicu Câmpeanu (în minutele 40 şi 82). Hercules Lupeni şi-a consolidat locul doi în clasament, după victoria cu 3-0 în partida de acasă cu Universitatea Petroşani, în care golurile au fost semnate de Ciocârlan (min. 29) şi Filip (min. 46 şi 76). CNS Cetate Deva a urcat pe treapta a treia a podiumului în urma succesului cu Aurul Brad, scor 1-0. Trupa pregătită de Marius Sîrbu a aşteptat însă 85 de minute, până Liviu Herci a reuşit golul victoriei.