Laura Jurcă, în trei finale la Cupa Mondială de la Doha

Ciprian Marinuţ04 x 1 bulimar si jurca

Gimnasta Laura Jurcă (foto dreapta), legitimată la CNS „Cetate” Deva, s-a calificat în finalele de la bârnă, sol şi paralele, în cadrul concursului de Cupă Mondială la gimnastică artistică de la Doha (Qatar). A doua reprezentantă a României, Diana Bulimar (Dinamo Bucureşti), a prins doar finalele de la bârnă şi paralele.
Lideră la paralele, în top la bârnă şi sol
Debutantă într-un concurs oficial al senioarelor, Laura Jurcă a oferit o surpriză de proporţii prin clasarea pe primul loc în concursul preliminar de la paralele. Sportiva descoperită de Adela Popa a fost lideră la aparatul care de regulă dă mari bătăi de cap tricolorelor, cu nota 13,150, devansându-le pe franţuzoaica Lucie Perdreau, 13,050 şi elveţianca Ilaria Kaeslin, 12,750. Diana Bulimar, care a revenit într-o competiţie oficială după o pauză de nouă luni, cauzată de probleme medicale, s-a clasat pe locul patru cu nota 12,550. La sol, Laura Jurca a fost a doua cu nota 13,800, iar cea mai mare notă a fost obţinută de elveţianca Giulia Steingruber, 14,300. Diana Bulimar s-a clasat pe locul 10, cu 12,900, şi va fi rezervă în finală. În calificările de la bârnă, Bulimar s-a clasat a treia, cu 13,650, iar Laura Jurca a ocupat locul al şaselea, cu 13,250, lideră fiind vietnameza Thi Ha Thanh Phan, cu 14,050. România nu a avut nici o reprezentantă la sărituri, unde pe primul loc s-a clasat elveţianca Giulia Steingruber, cu o medie de 14,150 puncte.
Finala de la paralele a avut loc aseară după închiderea ediţiei, iar cele de la bârnă şi sol se vor desfăşura mâine. La cea de a opta ediţie a FIG World Challenge Cup, găzduită de Aspire Dome din Doha, participă 128 de gimnaşti din 38 de ţări.