La revedere cu gust dulce-amar

02 bulina alba Marius-SirbuCiprian Marinuţ

CNS Cetate Deva e pe jumătate necăjită că a fost egalată, scor 2-2, în ultimul minut al partidei de acasă cu CSM Lugoj, ultima a campionatului 2015-2016, însă are şi suficiente motive de bucurie pentru modul cum s-a prezentat la prima participare în eşalonul trei al fotbalului românesc.
Motivată de dorinţa de a-şi lua la revedere de la suporteri cu o victorie şi de ambiţia de a-i depăşi în clasament pe vecinii de la FC Hunedoara, CNS Cetate a început în trombă meciul cu incomoda echipă CSM Lugoj. Lintaru a deschis scorul în chiar primul minut de joc cu un şut din interiorul careului mare, după ce a surprins defensiva adversă cu o demarcare inteligentă în spatele liniei de fundaşi. Bănăţenii au replicat cu promptitudine şi au restabilit egalitatea, după o acţiune prelungită de atac, finalizată de Mânecan cu un şut excelent plasat de la semi-distanţă, care l-a surprins pe portarul Raţ. Scenariul s-a repetat aproape identic şi în ultimul sfert de oră al partidei. Lintaru (min. 75) a şi-a readus echipa în avantaj, înscriind cu capul la o minge aruncată în careu, iar Precupanu (min. 90) a egalat încă o dată cu o lovitură de cap, în urma unui corner de pe partea dreaptă.
Cu această a doua remiză acasă în ultimele trei etape, CNS „Cetate” a încheiat campionatul pe locul şase, o poziţie peste obiectivul fixat la promovarea în Liga a III-a, iar antrenorul Marius Sîrbu (foto) s-a declarat mândru de performanţa realizată de deveni. „În meciul de azi puteam câştiga, dar o neatenţie în ultimul minut de joc ne-a costat victoria. Evit să comentez arbitrajul dar cred că am avut cel puţin un penalty clar cu care puteam tranşa jocul în favoarea noastra. Dincolo de acest ultim joc al campionatului, eu sunt mândru de ceea ce am realizat la CNS „Cetate” în ultimii doi ani. În precedenta ediţie de campionat am reuşit promovarea, iar în acest sezon ne-am adaptat din mers şi am reuşit să devenim o echipă competitivă. Suntem unica echipă din serie care a pierdut un singur meci în retur, iar locul şase e mult peste ceea ce ne-am propus”, a afirmat Marius Sîrbu.