La podea, chiar înainte de start

11 fotbal deva hunedoaraCiprian Marinuţ

FC Hunedoara a fost în corzi şi în meciul revanşă disputat sâmbătă, în deplasare, cu Metalurgistul Cugir şi a suferit un nou eşec, scor 1-2, ajungând la a patra înfrângere consecutivă în meciurile amicale de pregătire. Situaţia e îngrijorătoare, întrucât această serie neagră de eşecuri a venit chiar înainte de reluarea campionatului, programată vineri, 28 februarie.

Boala autogolurilor
Trupa antrenată de Constantin Olariu a rămas fără nici un punct din dubla amicală cu Metalurgistul Cugir (locul 2 în C5). Astfel, înfrângerea cu scorul de 0-2 înregistrată la Hunedoara, la mijlocul săptămânii trecute, a fost dublată de un nou eşec, scor 1-2 (1-1) înregistrat sâmbătă, în deplasare, în compania formaţiei antrenate de Marius Opric. Cugirenii au avut avantaj după autogolul lui Blaga (minutul 3), acesta fiind al doilea gol în propria poartă al hunedorenilor în această perioadă, după cel al lui Vârtan din meciul cu CNS „Cetate” Deva. FC Hunedoara a egalat prin Lintaru (minutul 44), iar gazdele şi-au trecut în cont victoria în urma reuşitei lui Câmpean (minutul 83). Antrenorul Constantin Olariu a început partida de la Cugir cu următorul 11: Dragotă – Petresc, Homei, Băiţă, Ecobici (Pandurii II Târgu Jiu) – Vajda, Şoit – Blaga, Pepenar, Drăgan – Suciu. Au mai intrat Raţ, Dosan, Vîrtan, Zdrîncu, Uibariu, Dîrvaru şi Boldea.
FC Hunedoara (locul 3 în C4) va juca în prima etapă a noului an (a XVI-a a Ligii a III-a) în deplasare cu ACS Ştiinţa Turceni, ocupanta locului nouă în clasament. Din păcate, rezultatele modeste (patru victorii, un egal şi patru înfrângeri) înregistrate în perioada de pregătire sunt îngrijorătoare în vederea unui parcurs de calitate al echipei FC Hunedoara în sezonul de primăvară-vară, care să ducă la promovarea în liga secundă. Ce va fi, vom vedea.