Judo: Devenii, calificaţi la etapele finale ale campionatelor naţionale şcolare

Sâmbătă s-au desfăşurat în paralel la Deva, în Sala de Atletism a L.P.S. „Cetate“ Deva, întrecerile etapei de zonă a Campionatului Naţional şcolar de Judo U18 şi cele ale etapei euroregionale U14-16. Evenimentul complex a fost organizat de L.P.S. „Cetate“ Deva, în colaborare cu Inspectoratul Şcolar Judeţean Hunedoara.

Sportivii de la L.P.S. „Cetate“ Deva, pregătiţi de profesorii Victor Daniel Gârbovan şi Constantin Vasiliu, au obţinut rezultate foarte bune, calificându-se la finalele ambelor competiţii.
Au obţinut calificarea la etapa finală a Campionatului Naţional Şcolar de Judo U18 Ana Maria Cismaş (categoria 52 kg), Larisa Cadar (-63 kg), Ionuţi David (+90 kg) toţi ocupanţii locului I la întrecerile de la Deva, Sergiu Vancea (60 kg) şi Robert Molnar (55 kg), ocupanţii locului II, şi Andreea Hojdea (+70 kg), locul III. Etapa finală se va desfăşura tot la Deva în data de 07.04.2019.
La întrecerile din cadrul etapei euroregionale pentru juniori U 14 – U 16 au participat peste 120 de sportivi reprezentând 21 de cluburi din vestul României. Devenii s-au aflat şi aici printre cei mai buni sportivi şi au obţinut calificarea la etapa finala, care va avea loc în 29-31 martie. S-au calificat la U 16 ocupantele locului I Lorena Ban (categoria -52 kg), Larisa Cadar (-63 kg) şi Andreea Hojdea (+70 kg), Alina Teodorescu (locul II la – 52 kg) şi Raluca Cadar (-63 kg) Bogdan Denşorean (+ 81 kg).
Dintre sportivii deveni care au concurat la U 14 s-au calificat la finala campionatului naţional Maria Păcurar (categoria -48 kg), Melisa Negoiţă (-57 kg), ambele clasate pe locul secund la euroregiune, dar şi ocupanţii locului trei la această etapă: Claudiu Negoiţă (-60 kg), Mihnea Ciungu (-55 kg), Andreas Shulleri (+73 kg), Flavia Ciuntu (-57 kg) şi David Albu (-42 kg).