Jocurile olimpice de la Beijing. Rezultate slabe pentru sportivii români

Duminică, la proba de sanie, Vali Crețu a avut parte de un ghinion teribil. Românul s-a răsturnat aproape de fi­nalul evoluției sale. El a terminat pe locul 29 și nu s-a calificat în manșa ur­mătoare.
La sărituri cu schiurile pe trambulina normală, la finalul primei manșe, Andrei Feldorean a terminat pe ultimul loc, 50, iar Cacina a fost pe 48. Andrei Feldorean a sărit 82 de metri și a obținut 84.3 puncte. Andrei Cacina a avut o săritură de 89,5 metri. Punctajul primit a fost de 95,8 puncte. Pentru a avansa în manșa a doua, cei doi români trebuiau să fie între primii 30 de sportivi.
Paul Pepene, unul dintre cei care a purtat drapelul României la ceremonia de deschidere, a început cursa de schiatlon, 15+15 kilometri. În total, la start, au fost 70 de sportivi iar reprezentantul țării noastre a terminat cursa de 30 de kilometri pe locul 28, la 6 minute și 31 de secunde de rusul Aleksandr Bolshunov, câștigătorul probei.