Jiul Petroşani s-a oprit la etapa de zonă

3. Juniori 21 iunie - pagina 11Ovidiu Mănăstire

Campioana judeţeană la juniori A1, Jiul Petroşani (foto), a ratat calificarea la turneul final, oprindu-se în etapa de zonă, jucată la Piteşti. Trupa antrenată de Cosmin Kandut a pierdut un meci la penaltiuri şi unul în timpul regulamentar, având totuşi o comportare meritorie.

Fără noroc
În prima partidă, jucată contra echipei CSŞ Caracal, Jiul Petroşani a terminat la egalitate, scor 1-1, după timpul regulamentar. Cum departajarea în această competiţie se face la lovituri de la 11 metri, alb-negrii au cedat în faţa echipei din Olt, cu 2-3.
În a doua partidă, trupa din Valea Jiului a întâlnit echipa gazdă, Sporting Piteşti. Deşi a condus la pauză cu 1-0, în debutul părţii secunde gruparea din Petroşani a fost penalizată cu un penalti şi o eliminare, cedând până la urmă cu 1-3. Finala etapei de zonă s-a disputat între CSŞ Caracal şi FC Băbeni, prima formaţie impunându-se cu 5-2 şi s-a calificat la turneul final.

„La anul vrem titlul naţional!”
Tehnicianul echipei Jiul Petroşani s-a declarat mulţumit de prestaţia elevilor săi şi a afirmat că la anul echipa va avea o comportare mai bună. „Am avut şi ghinion în aceste partide, în primul meci pierzând la penaltiuri iar în al doilea am jucat o repriză cu un om mai puţin. Însă, eu sunt mulţumit de prestaţia elevilor mei. Dacă rămânem în aceeaşi formulă, la anul vom ataca titlul naţional la această categorie de vârstă”, a spus Cosmin Kandut. La turneul final din acest an s-au calificat, pe lângă CSŞ Caracal, echipele LPS Mircea Eliade, Industria Sârmei Câmpia Turzii şi Precizia Săcele.