Atleţii deveni au cucerit două titluri la naţionalele de juniori II

2. Atletism 21 iunie - pagina 11Ovidiu Mănăstire

Sportivii Denisa Bota şi Bogdan Sitoianu, legitimaţi la clubul CNS Cetate Deva, au reuşit să devină campioni naţionali de juniori II în cadrul finalei disputată la Piteşti. Bota a terminat prima în cursa de 5.000 de metri iar Sitoianu s-a impus la săritura în lungime. De asemenea, cei doi au urcat pe treapta a doua a podiumului în probele de 3.000 de metri, respectiv triplusalt.

Bota, fără emoţii la 5.000 de metri
Denisa Bota nu a avut nici o emoţie în cursa de 5.000 de metri, pe care a dominat-o clar. Sportiva deveancă a terminat prima, cu timpul de 18 minute, 28 de secunde şi 69 de sutimi, fiind urmată la distanţă mare de Ionela Lungu (LPS Vaslui), care a încheiat în 18 minute, 42 de secunde şi 6 sutimi. Pe treapta a treia a podiumului s-a clasat Izabela Spiridon (LPS Vaslui), cu timpul de 19 minute, 4 secunde şi 83 de sutimi.
În cursa de 3.000 de metri, atleta de la CNS Cetate s-a clasat pe locul 2, cu un timp de 10 minute, 30 de secunde şi 23 de sutimi, întrecerea fiind câştigată de Paula Constantin (CSO Voluntari) cu timpul de 10 minute, 16 secunde şi 97 de sutimi. Treapta a treia a podiumului a fost ocupată de Izabela Spiridon (LPS Vaslui), cu timpul de 10 minute, 31 de secunde şi 4 sutimi.

La patru centimetri de al doilea titlu
Fără probleme s-a impus Bogdan Sitoianu la săritura în lungime, sportivul de 17 ani, adjudecându-şi proba cu un salt de 7,12 metri. Pe locul secund s-a situat Vlad Bădescu (CSŞ Constantin Istrati Câmpina), cu 6,79 metri iar Mihai Furtună (CSM Giurgiu), cu 6,56 metri, a ocupat locul trei.
Atletul devean nu a repetat performanţa la triplusalt, unde s-a mulţumit cu medalia de argint, 14,59 metri, ratând aurul pentru doar patu centimetri. Acesta i-a revenit lui Florin Vişan (LPS Constanţa – Farul Constanţa), care a sărit 14,63 metri. Pe locul trei în această probă s-a clasat David Ciolpan (LPS Constanţa), cu un salt de 14,07 metri,

Hunedorenii, aproape de podium
Comportări bune au avut şi sportivii de la CSŞ Hunedoara, chiar dacă nu au obţinut clasări pe podium. Astfel, Alexandru Huţanu s-a situat pe locul 4 la 5.000 de metri, şi pe locul 7 la 3.000 de metri. Claudia Popp s-a clasat pe locul 4 la 800 de metri feminin iar Sebastian Duca a obţinut locul 5 pe aceeaşi distanţă, dar la masculin.