De la a vrea până la a putea e totuşi cale lungă

1. Ripensia - Hercules 21 iunie - pagina 11Ovidiu Mănăstire

Campioana Ligii a IV-a Hunedoara, Hercules Lupeni, şi-a compromis şansele de promovare în eşalonul trei încă din prima manşă a barajului jucat cu Ripensia Timişoara. Trupa lui Dan Voicu a fost învinsă în deplasare cu 4-0, proporţiile scorului fiind limitate de ratările gazdelor şi de intervenţiile portarului Adrian Farcaş.

Scor de forfait la pauză
Deşi înaintea barajului erau optimişti, cei din Valea Jiului au fost repede aduşi cu picioarele pe pământ. Mai precis, încă din minutul 13 al duelului din Ciarda Roşie, când golgheterul gazdelor, Mediop, l-a întors ca în curtea şcolii pe Savu şi l-a învins pe Farcaş cu un şut plasat de la 10 metri. Hercules a rezistat apoi o bună perioadă fără a primi gol dar a cedat în finalul reprizei. Ungurianu a făcut henţ în careu şi Nanu a transformat penalti-ul acordat iar peste alte două minute, Mediop a reuşit „dubla”, cu o lovitură de cap din careu.

Farcaş, singurul remarcat de la oaspeţi
Partea secundă a fost un asediu la poarta lui Farcaş însă goalkeeperul de 27 de ani a roş-albaştrilor a făcut minuni. Totuşi, acesta a mai fost învins o dată, de către acelaşi Mediop, care a avut şansă la o minge şutată în portarul lupenean, revenită tot atacantului de culoare şi introdusă cu „şpiţul” în poartă. În rest, Briciu, Mediop, Nanu şi C. Toma l-au remarcat pe apărătorul buturilor oaspete, ratând o sumedenie de ocazii iar scorul final a rămas 4-0.

„Ripensia e deja în Liga a III-a!”
Tehnicianul Dan Voicu era resemnat la finalul partidei, recunoscând superioritatea adversarului căruia i-a urat succes în Liga a III-a deşi mai este de jucat şi partida retur. „Din păcate pentru noi, am întâlnit o echipă foarte bună, din toate punctele de vedere superioară nouă. Vreau să-i felicit pentru jocul practicat şi pentru modul de abordare. Mi-a lăsat o impresie deosebită şi cred că nu va sta mult în Liga a III-a”, a spus antrenorul lui Hercules Lupeni. Acesta recunoaşte că diferenţa de scor putea fi mult mai mare, doar intervenţiile portarului Farcaş limitând proporţiile de pe tabela de marcaj. „Am mers la Timişoara cu gândul de a nu pierde la o diferenţă mare dar nu am reuşit acest lucru. Scorul putea fi mult mai categoric şi doar intervenţiile portarului nostru au făcut ca diferenţa să nu fie şi mai mare. Îi doresc Ripensiei mult succes în Liga a III-a, pentru că eu consider că deja e acolo”, a mai spus Dan Voicu.  Meciul retur din acest baraj se va juca sâmbătă, la Lupeni, Hercules încercând doar să-şi apere onoarea, promovarea fiind deja decisă.