Fotbal, Liga a IV-a. Jiul Petroşani rămâne lider

Etapă importantă programată la finalul săptămânii trecute, în Liga a IV-a de fotbal-judeţul Hunedoara, cea de a 15-a, cu câteva partide care au fost spectaculose, dar şi cu multe goluri marcate.

Liderul la zi al clasamentului, Jiul Petroşani, a făcut scorul etapei cu juniorii de la LPS Cetate Deva, scorul final fiind 9-0, după ce la pauză elevii lui Damian Militaru conduceau cu 3-0. Au marcat Truţă (min.10,72,81), Păduraru (min.27), Filip (min. 33, 49, 86), Radu (min.78) şi Bălăuţă (min.87). Cu această victorie Jiul se menţine pe primul loc în clasament, totalizând 33 de puncte din 13 partide disputate. Pe locul secund se menţine formaţia Gloria Oraşului Geoagiu, care are 31 de puncte, din 14 partide, după ce s-a impus în manieră categorică, sâmbătă, în derbiul local cu CSM Dacia Orăştie, cu scorul de 5-1(4-1).
Surpriza a venit de la partida desfăşurată la Haţeg, acolo unde Retezatul a fost învinsă de către CSA Aurul Brad cu 2-0, după ce la pauză rezultatul a fost egal, 0-0. Formaţia din Haţeg a evoluat fără spectatori, fiind sancţionată de către AJF Hunedoara, iar acest lucru a contat foarte mult pentru moralul gazdelor. Au înscris Miclean (min.69) şi Vajda (min.90). Formaţia din Brad se menţine pe locul al treilea în clasament cu 29 de puncte, iar Retezatul Haţeg este pe locul cinci.