FOTBAL Liga a III-a. Începând din octombrie, se schimbă ora de disputare a partidelor

Sfârșitul aceste săptămâni aduce din nou pentru iubitorii fotbalului întreceri la toate eșaloanele. Astăzi, pe terenul de la Orăștie, liderul seriei a VII-a, formația CSM Deva primește replica echipei Progresul Ezeriș, lanterna roșie în clasament. Devenii așteaptă decizia Comisiei din cadrul federației pentru validarea victoriei la masă verde din etapa trecută, când formația Pandurii Tg.Jiu nu a avut doi medici la stadion.
Mâine, va fi un meci greu pentru Aurul Brad (locul nouă în clasament, cu doar un punct câștigat). Brădenii întâlnesc acasă formația din Filiași (locul cinci, cu 10 puncte), iar Retezatul Hațeg (locul opt, cu doar două puncte acumulate) joacă pentru un rezultat bun, din nou acasă, de această dată cu Viitorul Șimian (locul șase, cu 7 puncte în clasament).
După jocul pierdut onorabil, mier­curi, în Cupa României când a fost învinsă la loviturile de departajare de Oțelul Galați ( scor final 1-1, 2-2, 0-3 după lovituri de departajare) CSM Jiul Petroșani, locul trei, cu 10 puncte în clasamentul seriei, va evolua în de­plasare, la Voința Lupac (locul patru, cu 10 puncte).
În seria a IX-a, liderul actual CS Cor­vinul 1921 Hunedoara (15 puncte acumulate) va juca pe terenul de sub furnale, sâmbătă, 1 octombrie, alături de Unirea Ungheni (locul secund, cu 9 puncte), într-un derby al etapei.
Toate partidele care sunt pro­gra­mate astăzi se vor disputa cu începere de la ora 17.00, iar cele programate du­minică se joacă de la ora 15.00.

Seria a VII-a Etapa 6
Voința Lupac – Jiul Petroșani
CSM Deva – Progresul Ezeriș
Gilortul Târgu Cărbunești – Viitorul Pandurii Târgu Jiu 2
Aurul Brad – ACSO Filiași
Retezatul Hațeg – Viitorul Șimian

Seria a IX-a Etapa 6
Viitorul Cluj – ACS Târgu Mureș
Corvinul Hunedoara – Unirea Ungheni
CS Universitatea din Alba Iulia – CSM Unirea Alba Iulia
CS Ocna Mureș – Sănătatea Cluj
Avântul Reghin – Metalurgistul Cugir

În liga a IV-a se vor disputa jocurile din etapa a V-a, după următorul program:

Sâmbătă, 1 octombrie 2022, ora 11:00
Gloria Geoagiu- CS Inter Petrila
CSM Dacia Orăştie – ACS Viitorul Minerul Lupeni
ACS Viitorul Şoimuş – AS Victoria Călan.

Duminică, 2 octombrie 2022, ora 11:00
ACS Şoimul Băiţa – ACS Minerul Uricani
CSM Mihai Viteazul Vulcan-CSM Deva
CS Corvinul Hunedoara stă.

În clasament conduce Gloria Ora­șu­lui Geoagiu cu maxim de puncte, 12, din patru jocuri, urmată cu același nu­măr de puncte de Dacia Orăștie (golaveraj inferior) și de Șoimul Băița care are 9 puncte câștigate din patru jocuri.

În Liga a V-a sunt programate partidele:

Duminică, 2 octombrie 2022, ora 11:00
CSC Sântămăria Orlea – ACS Real Sântandrei
AS Unirea General Berthelot – AS Ponorul Vaţa
CSC Ilia – AS Zarandul Crişcior
ACS Retezatul Montana Țara Hațegului 2020 stă.

Lider în clasament este CSC Sântămăria Orlea cu 12 puncte din 4 jocuri disputate, urmată de formațiile AS Unirea General Berthelot și CSC Ilia, ambele echipe cu patru puncte din trei partide disputate.