FOTBAL Liga a III-a. Hunedorenii au revenit spectaculos, devenii au jucat excelent, iar brădenii tot cu probleme

Ultima etapă a sezonului regular de Liga a III-a, ediția 2021-2022, runda a 18-a, s-a desfășurat la finalul săptă­mânii, fiind stabilite și clasamentele la final de sezon dar și echipele cali­fi­cate în play-off și play-out.

Repriză perfectă
CSM Deva, Jiul Petroșani și CS Hu­ne­doara au obținut în ultima rundă victorii cu care și-au stabilit locurile în clasa­mentele seriilor în care evoluează și pot privi de pe acum, cu moralul ridicat faza a doua a competiției din liga treia.
Formația din Deva s-a impus, după o evoluție excelență, alături de Viitorul Șimian. La pauză, scorul a fost egal, dar principalul Ștefan Nanu a avut din nou inspirație și a aşezat elevii în repriza secundă astfel încât aceștia au înscris patru goluri.
„A fost o repriză a doua perfectă din punctul meu de vedere. Felicit toți jucă­torii pentru această victorie și pentru parcursul foarte bun din campionat. Le-am spus să creeze tot timpul presiune pe adversar, să nu se deconecteze, do­vadă că și la 4 – 0 ne-am creat alte trei, patru ocazii. Le mulțumesc tuturor celor care au fost alături de această echipă frumoasă, care va avea continuitate și în sezonul viitor. Obiectivul nostru a fost clasarea în play-off, l-am realizat, acum îmi doresc locul 2 și să jucăm barajul de promovare”, a declarat după meci Ștefan Nanu, antrenorul principal al formației devene.

A acceptat înfrângerea
La Brad, jucătorii echipei locale nu au reușit să se bucure de o victorie, deşi mai toată lumea spera la un joc bun al gazdelor. Cu probleme de lot și cu jucă­tori nerecuperați medical după răceli se­zoniere, Ioan Petcu, antrenorul principal al echipei ASA Aurul Brad a acceptat înfrângerea la limită de pe teren și speră la menținerea formației sale în Liga a treia, după disputarea play-out-ului.
De partea cealaltă, Aurel Moldovan, tehnicianul Jiului, a declarat: „Totul e bine când se termină cu bine. Avem o oare­care liniște datorită poziției în clasament. Am știu că astăzi fotbaliștii gazdă se vor lupta ca să câștige jocul, i-am lăsat să vină la joc și, datorită lotului pe care l-am avut, am făcut diferența.Urmează să jucăm mai bine și să obținem un loc cât mai sus în clasament“.

Tot neînvinși
În seria a 9-a, am avut un derby pe bune, cum se spune, în care liderul, CS Hunedoara, s-a impus pe terenul celor de la metalurgistul Cugir cu 3-1, după ce hunedorenii au fost conduși cu 1-0. Elevii lui Florin Maxim au avut o revenire excelentă în repriza a doua, iar Arnăutu (min. 47) și A. Roșu (min. 49) și L. Buș (min.88) au înscris pentru echipa din Hunedoara, neînvinsă în actualul sezon.
Antrenorul principal la hunedorenilor a declarat: „Un meci ce a avut de toate, într-o atmosferă frumoasă. Un joc pe contre, început prost de noi, putea fi 2-0 pentru adversari la finele primei reprize. La pauză am reglat ce trebuia și am întors scorul rapid. Andrei Roșu este un copil în care cred, are calitate, a revenit cu gol și pasă de gol după o accidentare”.

10. CSA Aurul Brad 18 1 3 14 13-38 6

În play-off vor evolua CSM Reșița, CSM Deva, Voinţa Lupac și Pandurii Târgu Jiu. Se va juca în format tur-retur-tur, cu un total de 9 etape (pe baza ta­belei Berger de 4).
În play-out vor evolua Viitorul Şimian, CSM Jiul Petroşani, Progresul Ezeriş, Gilortul Tg. Cărbuneşti, Viitorul Pandurii Tg. Jiu 2 și Aurul Brad. Play-out-ul se va juca în format tur-retur, 10 etape (pe baza tabelei Berger de 6).

În runda semifinală a barajelor de pro­movare în Liga 2 se va juca după ur­mă­torul program:

• Locul 1 din Seria 7 cu Locul 2 din Seria 8
  • Locul 1 din Seria 8 cu Locul 2 din Seria 7.

10. AFC Unirea 1924 18 3 2 13 11-33 11

În play-off vor evolua CS Hunedoara, Metalurgistul Cugir, Unirea Ungheni și Viitorul Cluj. Se va juca în format tur-retur-tur, cu un total de 9 etape (pe baza tabelei Berger de 4).
În play-out vor evolua Gloria Bistriţa Năsăud, CS Ocna Mureş, Sănătatea Cluj, Sticla Arieşul Turda, Avântul Reghin, Unirea Alba Iulia.
Play-out-ul se va juca în format tur-retur, 10 etape (pe baza tabelei Berger de 6).

În runda semifinală a barajelor de promovare în Liga 2 se va juca după următorul program: