FOTBAL Liga a III-a. CSM Deva – CSC Ghiroda şi Giarmata Vii 3 – 1, în meci amical

Partida de fotbal s-a desfăşurat vineri, pe te­renul sintetic de la stadionul Cetate din Deva, formaţia CSM primind replica echipei CSC Ghiroda şi Giarmata Vii, ambii antrenori având po­sibilitatea să urmărească pe parcursul în­tâl­nirii modul în care sunt îndeplinite sarcinile joc de către componenţii celor două formaţii.
Devenii au avut o bună ocazie încă de la debut: Şulea a tras peste poartă din mijlocul careului după o combinaţie între Traşcă şi Bârzan, iar Drăghici a şutat puţin pe lângă bară. Primul gol a fost înscris relativ repede, în min. 11, când Mosoarcă l-a faultat pe Ianc în careu şi Şulea a marcat din penalty primul său gol pentru CSM Deva.
În repriza secundă gazdele vor domina şi vor majora avantajul în min.53. Vitan a cen­trat în careul mic din lovitură liberă şi Ianc, scă­pat din marcaj, a înscris simplu pentru 2 – 0. Apoi cei care au marcat au fost oaspeţii, cu un şut frumos al lui Cluci din 16 metri. S-a terminat
3 – 1, cu Tecsi transformând pe final de meci un penalty acordat pentru henţ, decizie con­testată de oaspeţi.
Antrenorul Ştefan Nanu a declarat: „Am făcut o primă repriză foarte bună, din punctul meu de vedere. Ne-am creat multe ocazii, am adus mingea în gura porţii, puteam uşor să avem 3 – 0 la pauză, dar am marcat un singur gol. În repriza a doua am intrat mai relaxaţi şi jocul s-a mai echilibrat. Continuăm pregătirea, mai sunt două săptămâni până la partidele ofi­ciale. Calitate există, eu am mare încredere în lotul actual. Jucătorii cu experienţă sunt mai dis­ciplinaţi, arată mai multă atitudine. Cei ti­neri au momente bune şi momente când dis­par din joc. Le explic că trebuie să aibă reacţie atunci când pierd mingea, pentru că dacă nu încearcă să recupereze apar probleme.”
CSM Deva: Manea – Curescu, Tecsi, Vasiu, Doboş – Vitan, Ţoiu, Ianc, Traşcă – Bîrzan, Şulea. Rezerve: Voinea – Bogdanovici, Radak, Branea, Iordache, Iştoc, Sapta. Antrenor Ştefan Nanu,