Fotbal, Liga a III-a: CS Hunedoara pierde neaşteptat acasă

Nicolae Gavrea

Neaşteptat de slab a fost jocul prestat de echipa hunedoreană în partida disputată pe teren propriu în compania unei formaţii care nu emite nici o pretenţie de promovare.

Oaspeţii au început mult mai bine partida iar Apostol a fost nevoit să intervină în două rânduri pentru a-l bloca pe Mancaş. Vârful de atac al Ghirodei a fost de altfel pericolul numărul 1 pentru hunedoreni, acţiunile purtate de el făcând deseori franjuri apărarea gazdelor, depăşită mai mereu de evenimente.
Primul gol a fost înscris de către oaspeţi în min.6 la un corner. Apoi portarul hunedorean Apostol îşi salvează în două rânduri echipa pe final de repriză, mai întâi scoţând cu piciorul şutul lui Mancaş la un atac pe stânga (min. 37), apoi deviind cu un reflex formidabil în corner lovitura liberă bătută de Ghinescu pe colţul lung (min. 39).
CS Hunedoara a egalat în penultimul minut al primei reprize, la primul corner pe care l-a avut în această partidă: a executat Herci şi Alexandru Dan a trimis în poartă din careul mic.
La reluare, Herci putea da lovitura, cu un corner bătut direct sub transversală, balon respins însă de Gakos. Marinca a fost parcă mai activ pe partea dreaptă, dar cei care au marcat de două ori în nouă minute au fost tot oaspeţii. În min.59, Pituc a centrat în spate şi Ghinescu a şutat imparabil din marginea careului mare, iar în min.68 Mancaş a finalizat un nou contraatac cu un şut frumos din careu pe jos, la colţul lung. Ghiroda se putea detaşa pe tabelă la 4 – 1 în min. 70, mai întâi la voleul blocat al lui Ghinescu, apoi la şutul din 16 metri al lui Giuricici, prins de Apostol.
Hunedoara este însă lipsită de idei în atac, abuzând exasperant de mingi lungi trimise în careul advers fără sorţi de izbândă. Golul hunedorean din prelungiri, înscris de Herci din apropierea porţii, după o lovitură liberă de pe dreapta executată de Bloj, a venit mult prea târziu pentru a mai conta.
Antrenorul Mircea Alic a declarat imediat după joc: „În primul rând, doresc să felicit echipa oaspete, s-a văzut că adversarii noştri şi-au dorit mai mult victoria, au intrat mai determinaţi pe teren. Noi am fost din nou visători în apărare şi asta ne-a costat şi astăzi, la fel ca şi în alte partide. Nu am mai avut acea răutate pozitivă în joc pe care am arătat-o la meciul cu Reşiţa. Asta e, capul sus, mergem mai departe şi încercăm să recuperăm cât mai repede punctele pierdute astăzi. Marţi avem în etapa intermediară meci la Sebiş cu Naţional, mergem acolo să ne luăm înapoi punctele pierdute astăzi.”
CS Hunedoara – Apostol – Cr. Creciunesc, Dulap (64 Bloj), D. Creciunesc, Doboş (58 Tecsi) – Bularda (46 Marinca), Al. Dan (58 R. Cristian), Herci, Tătulea – Vasinc, Marcu, antrenor Mircea Alic)

One thought on “Fotbal, Liga a III-a: CS Hunedoara pierde neaşteptat acasă

• Trist foarte trist ! Speram sa nu retrogradeze Hunedoara ! Va rugam luptati pentru victorie la National Sedis ! Hai Hunedoara !