FOTBAL Liga a III-a. Ce mai bucurie! Devenii, lideri în seria a VII-a

În etapa cu numărul șapte din play-off, CSM Deva a câștigat, cu 4-2, me­ciul de pe teren propriu cu Viitorul Șimian și, cu două etape înainte de terminarea play-off-ului, și-a asigurat câștigarea seriei a VII-a din Liga a III-a..

Nu au renunțat
Jucătorii noștri au deschis scorul prin Alex. Popescu, în minutul 22, din pe­nalty, după ce tot el fusese faultat în careu, oaspeții au egalat, în minutul 34, prin Ciubotariu, cu o lovitură de cap, pen­tru ca la pauză scorul să fie egal, 1-1. Repriza secundă a fost la fel de animată, spre bucuria celor 600 de spectatori din tribuna Stadionului Cetate, veniți să asiste la un derby așteptat să fie cu scântei. CSM Deva a trecut în avantaj, prin același Alex.Popescu, în minutul 48, când golgheterul formației devene a transformat un nou penalty, acordat pentru un fault asupra lui Iordache. Echipa oaspete, care practic și-a jucat ul­tima șansă de a ajunge în barajul de promovare în Liga 2, nu a renunțat și a reușit egalarea pe fondul unor greșeli ale apărătorilor echipei gazdă. A egalat situația de pe tabelă în minutul 53, Velici, cel care a transformat o lovitură de pedeapsă acordată de arbitrul de cen­tru. „Este un obiectiv atins și le mul­țu­mesc acestor băieți minunați pentru tot ceea ce au făcut în campionat. Acești jucători, care au dus greul în cam­pionat, au fost oglinda mea. Mulțumesc, de asemenea staff-ului și oamenilor care au fost lângă mine, pentru con­di­ți­i­le asigurate și, astfel, am atins un obiec­tiv în care puțini credeau la început”, a de­clarat tehnicianul echipei CSM Deva.

4. CS Metalurgistul Cugir      7   1   1    5   6-14   35

În faza ply-out sunt probleme pentru două dintre echipele din județul Hune­doara. Sâmbătă, formația Retezatul Hațeg a reușit să treacă ușor peste adversarul cu care a jucat, ultima clasată din serie, Progresul Ezeriș , cu scorul de 5-1 și a urcat în clasamentul seriei. Armata Aurul Brad nu a trecut însă de penultima formație din serie, Viitorul Pandurii Tg.Jiu pierzând partida de acasă la limită, 1-0, cele trei puncte ajutând echipa oaspete să se mențină în spatele brădenilor.