Fotbal, Liga a II-a. Energeticianul a pierdut la Mioveni

ACS Energeticianul, formaţie „adoptată“ de Valea Jiului, a înregistrat cea de-a treia înfrângere din campionat, ajungând pe locul 10 în clasamentul ligii secunde. Fără Nicoară, Vlad Tudorache, Iordache, Octavian Vasile şi Neagu în lot, Energeticianul a fost învinsă la CS Mioveni.

Partida de sâmbătă a contat pentru etapa a şaptea din liga secundă şi s-a încheiat conform aşteptărilor cu victoria gazdelor, cu scorul de 2-1. Pentru gazde au marcat Alexe, în minutul 68, şi Popescu, în minutul 77. Golul de onoare al oaspeţilor a fost înscris de Neacşa, în minutul 89.
Din relatările de la această partidă, Energeticianul şi-a creat ocazii de a marca. În minutul 41 a fost un contraatac al echipei din Valea Jiului, Neacşa a scăpat pe stânga, a pătruns în careu, a trimis balonul pentru Cioiu, însă şutul acestuia de la 11 m a fost reţinut senzaţional de Sima, portarul gazdelor de la Mioveni. Echipa din Mioveni a trecut pe lângă gol pe final de repriză, când la o minge recuperată, Ayza i-a pasat lui Năstăsie, aceasta a intrat pe partea dreaptă în careu, a driblat un ultim apărător advers, a centrat în faţa porţii, la bara a doua, de unde Ayza a reluat incredibil pe lângă bară. În prelungirile reprizei, Cioiu din 6 metri, a şutat la poartă, portarul Sima e bătut, dar Celea a respins incredibil de pe linia porţii. Egalitate la pauză.
Energeticianul a început în forţă partea a doua a jocului cu o mare ocazie ratată în min. 51. Vlad Rusu a intrat în careu pe dreapta, a şutat plasat, iar Sima a scos din nou senzaţional. Primul gol al partidei se va înscrie în min. 68: 1-0 Cătălin Alexe şutează puternic de la 25 de metri lateral stânga, portarul Miron a deviat balonul care a loveit bara, la vinclu şi a căzut în interiorul porţii dincolo de linie. Gazdele îşi vor mări avantajul de pe tabelă în min.77: Ayza a urcat pe partea stângă, a paat pe culoar pentru Alexandru Popescu, acesta a preluat în careu, singur cu portarul, a şutat pe jos la colţul scurt, iar mingea intrând în plasă. Jucătorii din Petroşani a reuşit golul de onoare în min. 89: Alexandru Neacşa a pătruns în careu şi din poziţie singur cu portarul, a şutat înşelător pe jos.
ACS Energeticianul: Bg. Miron – Rob. Petre, D. Lung (cpt.), M. Ioniţă, Tomozei, R. Enache, C. Cristea, Al. Neacşa, C. Ionică, Cioiu, Vl. Rus Antrenor: George Zima