FOTBAL. Devenii, calificați în finala județeană a Cupei României

Dispută importantă la Deva, la par­tida de fotbal în care s-au întâlnit formațiile de tineret U19 ale cluburilor CSM Deva și CS Corvinul Hunedoara. A fost returul semifinalei fazei jude­țene a Cupei României la fotbal pentru formațiile U19.

Au vrut să-și ia revanșa

În meciul tur, disputat la Hunedoara, devenii s-au impus la limită cu 1-0, iar Corvinul a promis o revanșă și o victorie cu care să se califice în faza următoare a competiției. După o primă repriză echilibrată, Corvinul a deschis scorul, în minutele de prelungire, din penalty, prin Pocioian și se prefigura această califi­care la care suporterii hunedoreni au spe­rat. Partea secundă a meciului s-a des­fășurat cu cei de la Corvinul la coor­donare, tot ei marcând, în minutul 80, prin Mitran dar gazdele de la CSM Deva nu au renunțat și au redus din handicap, în minutul 87, prin Chițimia, tot din penalty. După 90 de minute de joc, sco­rul general a fost egal, 2-2, iar calificarea în finală s-a decis după executarea lovi­tu­rilor de departajare. CSM Deva a avut câștig de cauză, transformând patru penalty-uri, iar cei de la Corvinul doar două. În prima serie pentru Corvinul a ra­tat Lupușor care a trimis balonul peste poartă, iar Nicoară a marcat pentru CSM Deva. Apoi, portarul hune­do­renilor, Lazăr, a parat execuția lui Mitran, iar Voiculescu a marcat pentru CSM. Au urmat alte două serii de lovituri, transformate de Pocioian și Predică pentru Corvinul, respectiv, Iacob și Miclăuș pentru gazde. Astfel, cu o victorie cu 5-4, CSM Deva s-a calificat în finală, unde va întâlni pe Jiul Petroșani.