Florentina Marincu-Iuşco, învingătoare la Campionatele Internaţionale de Atletism ale României

Nicolae Gavrea

Cea de a 61-a ediţie a Campionatelor Internaţionale de Atletism ale României, competiţie desfăşurată la Cluj Napoca, a reunit 252 atleţi (159 la masculin, 93 la feminin), dintre care 42 reprezentanţi ai atletismului mondial, venind din ţări ca Armenia, Bulgaria, Germania, Israel, Moldova, Serbia, Turcia.
A fost prima dată când Campionatele Internaţionale ale României s-au desfăşurat timp de două zile cu 38 de probe (19 feminin, 19 masculin) în programul competiţiei, iar atleţii au avut posibilitatea să îşi îmbunătăţească recordurile personale şi să îşi îndeplinească baremurile pentru Campionatul European de la Berlin.
Competiţia internaţională ne-a oferit în cea de-a doua zi a Internaţionalelor, întrecerea de la lungime, un adevărat show de top internaţional. Revenită în concursurile internaţionale, atleta Florentina Marincu-Iuşco (foto, sportiva din dreapta), legitimată la CNS Cetate Deva, antrenor Nicolae Alexe (foto, antrenorul din dreapta), a câştigat medalia de aur la această ediţie, cu o încercare care a măsurat 6,62 m, depăşindu-le, astfel, pe Angela Moroşanu (CSM Bucureşti – 6,49 m) şi pe Alina Rotaru (CSM Bucureşti – 6,48 m). Cu o nouă confirmare a baremului de calificare, Florentina Marincu şi-a câştigat dreptul de a participa la campionatele Europene de la Berlin, din luna august a acestui an.
O altă reprezentantă a judeţului Hunedoara la competiţia de la Cluj Napoca, Claudia Florea (antrenor Toma Jeferson), a obţinut o medalie de bronz, situându-se la finalul probei de 800 m pe locul al treilea, cu un nou record personal de sezon, iar deveanul Andrei Deliu (SCM Deva) a încheiat concursul de la săritura cu prăjina pe locul I, iar Mihai Lazăr (CSS Hunedoara – CSM Ploieşti) a cucerit locul III cu ştafeta.